Brno - Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) chce, aby ve městě i po výstavě ke stému výročí vzniku Československa zůstala originální socha Tomáše Garrigua Masaryka od Maxima Velčovského. Uvedl to dnes na facebooku. Navrhne proto radě města, aby unikátní prolézačku od autora odkoupila a Brňané rozhodli o jejím umístění. Festival Re:publika se koná od 26. května do 17. června. Na výstavišti kromě sochy nabízí divadlo, tanec, sport, ale i Slovanskou epopej.
Socha prvního československého prezidenta má podobu obří červené prolézačky s Masarykovou hlavou. "Zdálo se mi škoda, aby tato podle mého názoru velmi povedená socha po výstavě opustila Brno, město s Masarykem úzce spojené. A nejsem sám. Na magistrát dorazil e-mail od skupiny obyvatelů Masarykovy čtvrti s dotazem, zda by dílo nebylo možné instalovat někde tam," uvedl Vokřál.
Podle něj by mohla mít zájem i Masarykova univerzita. "Navrhnu Radě města Brna, aby unikátní prolézačku od autora odkoupila, a následně by Brňáci hlasováním rozhodli o tom, kam ji trvale umístit," doplnil Vokřál.
Festival Re:publika se koná ke stému výročí založení Československa na brněnském výstavišti, kde se před 90 lety konala výstava k desátému výročí československého státu. Akce téměř za 130 milionů nabízí divadelní a taneční vystoupení, balet, filmy, besedy, výstavy, komentované prohlídky, sporty, ale také originální rande pro 1918 nezadaných lidí z Česka i Slovenska, což je projekt umělkyně Kateřiny Šedé.
Zájemci mohou vidět devět z 20 pláten Slovanské epopeje Alfonse Muchy spolu s jeho plakáty. Součástí výstavy je i světová premiéra audiovizuální projekce nazvané Má vlast zblízka a nahlas. Nabízí 18 obrazů české krajiny a měst za zvuku Vltavy Bedřicha Smetany a Sinfonietty Leoše Janáčka v podání České filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.