Lidé v nouzi získali v projektech Housing First dosud 375 bytů

Publisher
ČTK
19.02.2021 12:25
Praha - Lidé v nouzi získali díky projektům Housing First neboli bydlení především dosud 375 bytů v 18 městech. Organizace v celkem 16 městech využily na zajištění bydlení s podporou sociálních pracovníků evropské peníze. ČTK o tom dnes informovala Platforma pro sociální bydlení.


Program Housing First se zaměřuje na lidi bez domova. Získají díky němu běžné bydlení a pomoc podle svých potřeb. V Česku se přístup testoval v roce 2017 v Brně. Po roce si nájemní smlouvu udrželo 96 procent těchto domácností. Výsledky ukázaly, že se děti vrátily do rodin, zlepšil se zdravotní stav rodičů i potomků, dospělí si našli práci a uspořily se veřejné peníze.

"Housing First je jako přístup funkční a rychle se v Česku stává mainstreamem. Zapojují se i města s vysokou mírou bytové nouze v nejchudších regionech a velké neziskové organizace," uvedl ředitel Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák.

Bez dotací EU přístup Housing First využily Brno, Liberec, Otrokovice a Praha. Na projektech v těchto městech pracovalo 11 organizací. Zatím takto obsadily 219 bytů. V celkem 16 městech podpořilo program z evropských peněz ministerstvo práce. O peníze se mohli zájemci hlásit v roce 2018. Nyní se pokračuje 13 projektů, a to třeba v Ústí nad Labem, Karviné, Havířově a Orlové, Jeseníku, Mostu, Ostravě, Plzni či Brně. Celkem lidé v nouzi získali 156 bytů z plánovaných 215. Podle platformy je většina projektů zhruba v polovině.

V Praze lidem s využitím přístupu Housing First pomáhají podle platformy třeba organizace Naděje, Armáda spásy či Člověk v tísni. Zatím se podařilo zajistit 129 bytů pro osoby bez přístřeší, rodiny z ubytoven, matky samoživitelky či seniory.

"Klienty podporujeme, aby si vytvořili vlastní domov, a jsme s nimi na jejich cestě k zotavení. Zaměřujeme se na snižování osamělosti a podporu jejich přání - to může být cokoliv od nových zubů až po nalezení práce. Celkem 98 procent domácností si po roce zvládlo bydlení udržet," uvedl ředitel Centra sociálních služeb Karla Larssona Jan Desenský z Armády spásy. Tým organizace zatím pomáhá s bydlením 33 domácnostem. Letos se chystá otestovat nové metody a zapojit odborníka na duševní zdraví, terapeuta, pracovního terapeuta a psychiatrickou sestru.

Systém sociálního bydlení v Česku neexistuje. Vláda Andreje Babiše (ANO) v programovém prohlášení sice slíbila zákon o sociálním bydlení, pár týdnů po získání důvěry od něj ale upustila. Nahradila ho programem Výstavba s dotacemi a úvěry. V roce 2019 v něm byla pro obce miliarda korun. Předloni od května do konce prosince dorazilo podle zprávy o plnění koncepce bydlení celkem 18 žádostí za 173,8 milionu korun, tři žádosti pak radnice stáhly.
0 comments
add comment

Related articles