Praha - Oprava vodárenské věže na Letné vyjde na 54 milionů korun, z nichž 12 milionů přispěje hlavní město. Bude v ní dům dětí a mládeže, společenský sál a jedna třída mateřské školy. Práce začnou v listopadu, znovu otevřená by měla být za rok, informovala v tiskové zprávě městská část Praha 7. Vodárenská věž byla postavená v letech 1887 až 1887, zásobování vodou sloužila 25 let.
"Po ukončení stavebních prací vrátíme vodárenskou věž dětem a mládeži pro volnočasové aktivity a klubovou činnost. V přístavbě věže otevřeme novou třídu mateřské školy," uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL). Na její vybudování chce městská část získat i evropské peníze.
Projekt rekonstrukce vytvořila architektonická kancelář Petr Hájek Architekti. V plánu jsou úpravy vnějších i vnitřních prostor. V nově vybavených prostorách věže budou klubovny Domu dětí a mládeže a také čajovna s knihovnou. V bývalém prostoru vodní nádrže vznikne polyfunkční společenská místnost.
Přístavba věže už původně k předškolnímu vzdělávání dětí sloužila. Její střecha bude pokrytá střešní zahradou a dřevěnou terasou. Upravený bude také okolní areál, opraví se plot nebo původní historická pumpa. "Rekonstrukce volí maximálně citlivý přístup, všechny uměleckořemeslné prvky budou pečlivě restaurovány," řekl místostarosta Pavel Vyhnánek (Praha 7 sobě).
Novorenesanční vodárenská věž byla dokončena v roce 1888 podle projektu architekta Jindřicha Fialky. Stavbu realizovala firma Karel Hübschmann a František Schlaffer. Věž byla součástí vodárenského areálu, který zásoboval vodou horní část Holešovic a Bubenče. Z vodárenského provozu byla vyřazena v roce 1913.
Do jejích jednotlivých pater byly následně vestavěny byty pro vodárenské zaměstnance. Později byly v části věže sklady. V 70. letech byl zbořen podzemní čtyřkomorový válcový vodojem a přečerpávací stanice. Památkově chráněná je věž od roku 1992.