Osud Světovaru v Plzni je nejistý, postoj stran se značně liší

Publisher
ČTK
06.10.2014 11:40
Czech Republic

Pilsen

Plzeň - Nejednotný názor na budoucnost kulturní fabriky 4x4 Cultural Factory v areálu Světovar mají strany a uskupení kandidující do plzeňského zastupitelstva. Někteří by klíčový projekt Evropského hlavního města kultury 2015 stopli, jiní jsou pro dostavbu, a to i bez evropské dotace. Uvedli to v diskusi, která se konala koncem minulého týdne v Plzni. Účastnilo se jí deset ze 17 zástupců. O osudu projektu za zhruba čtvrt miliardy korun, jehož výstavbu komplikuje nebezpečný dehet v izolacích, se bude rozhodovat 14. listopadu.
    Podle primátora Martina Baxy (ODS), velkého zastánce projektu, by bylo pokračování smysluplné i vzhledem k lokalitě. "Má velký rozvojový potenciál," uvedl. Připustil, že město nyní balancuje na hraně toho, zda se projekt zvládne. "Buď získáme dotaci 100 milionů korun, pak to budeme realizovat, pokud ji krajští politici nedají, pak bude rozhodnutí na novém zastupitelstvu," uvedl. Osobně je pro dokončení. O dotaci má rada ROP rozhodnout 14. listopadu.
    "Budeme vždy pro, aby se projekt dokončil. Zasanovat to a nechat ladem považuji za špatnou cestu," uvedl Michal Vozobule z TOP 09. Podle něj je důležitá návazná infrastruktura, v lokalitě má být nová část určená pro bydlení, klastr pro vysokoškoláky. "To ale za předpokladu, že tam město dostaví kulturní fabriku a archiv," řekl.
    Dotáhnout projekt do konce chce i uskupení Společně za Plzeň. Podle Petra Šimona je to nutné, jde o projekt s mezinárodním přesahem.
    "Plzeň by měla určitě uvažovat o dostavění," uvedla také Lilka Rybáková Ročáková z KDU-ČSL, projekt podporuje. S podobnou kulturní fabrikou mají podle ní dobrou zkušenost například v Ostravě.
    Nejednoznačně se zatím k problému staví komunisté, podle Jany Bystřické hlasovali v minulosti pro. Nyní podle ní bude záležet na možnostech rozpočtu města.
    Naopak proti dostavbě jsou Svobodní. Jejich lídr Jan Zavadil řekl, že by se za městské peníze neměly dělat megalomanské stavby. "Prodejme to soukromému investorovi. Dluh města je přes 2,2 miliardy korun a my se tu bavíme o tom, jak ho ještě navyšovat," uvedl.
    Skeptický postoj k projektu vyjádřil také Ivan Čipera z uskupení Plzeň pro sport. "Máme obavy, že to skončí velkým průšvihem, momentálně nevím, jak se k tomu postavit. Je otázka, zda se to dá dotáhnout do smysluplného stavu," uvedl. Je přesvědčen, že město nad projektem zapláče.
    Podle Alice Huspekové z Veřejných zájmů Plzně vynaložené peníze do kultury v Plzni neodpovídají výsledkům. V případě Světovaru musí být podle ní vyvozeny důsledky z toho, že byl projekt "zpackán".
    Podívat se na to, zda vůbec Světovar realizovat, nebo ne, chce i Změna pro Plzeň. "Je otázka, kdo bude platit jeho provoz," uvedl za ni Martin Marek. Poukázal i na několikrát navýšenou cenu nového divadla i fakt, že už pár týdnů po otevření se nedaří představení vyprodat.
    Náměstkyně primátora Eva Herinková (ČSSD) uvedla, že by stavbu kulturní fabriky bez dotace nepodpořila.
    Diskuse o tom, kam má směřovat kultura v Plzni po roce 2015 se zúčastnilo deset ze 17 kandidujících subjektů. Z nepřítomných jsou například Občané patrioti pro dostavbu Světovaru, Pravá volba pro Plzeň by bez dotace nepokračovala.
0 comments
add comment

Related articles