Praha - Projekt výškových budov na pražském Žižkově firma Central Group přepracuje kvůli změně postoje města, sdělil dnes ČTK mluvčí pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) Marek Vácha. Institut má na starosti přípravu studie okolní oblasti. Developerská firma v červnu ohlásila změnu projektu s poukazem na stanovisko pozorovací mise UNESCO z roku 2019, uvedl mluvčí Central Group Ondřej Šťastný.
Ředitel Central Group Dušan Kunovský koncem června na setkání s novináři řekl, že UNESCO ve stanovisku požaduje, aby nové stavby na místě dřívějšího areálu Telecomu s 96 metrů vysokou telekomunikační věží nepřesahovaly okolní asi padesátimetrovou zástavbu. Návrh až stometrových věží ateliéru architektů Evy Jiřičné a Petra Vágnera však podle Kunovského nejde snížit, firma proto zadala kompletní přepracování projektu.
Závěrečná zpráva pozorovací mise Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) z roku 2019, na kterou poukázal Šťastný, nicméně zmiňuje projekt věží pouze v poznámce s tím, že na něj byli účastníci návštěvy upozorněni až dodatečně. V souvislosti s přilehlým areálem Nákladového nádraží Žižkov, kde je rovněž v plánu zástavba, pak zpráva doporučuje, aby byly v případě staveb nad deset pater jejich projekty předloženy k přezkumu poradním orgánům Centra světového dědictví. V souvislosti s výškovou zástavbou se zpráva v závěru a doporučeních konkrétně zmínila o pankrácké pláni, kde by podle jejích autorů neměly budovy přesáhnout výšku 60 až 70 metrů.
Podle Váchy tak za požadavkem na úpravu projektu nestojí UNESCO, které ani nemůže do přípravy a schvalovacích procesů zasahovat. "UNESCO jako instituce se k projektu nevyjadřuje. Investor návrh přepracoval, protože město změnilo svůj postoj," uvedl dnes mluvčí. Na to, že UNESCO nemohlo Praze ani investorovi nic nařídit, upozornila na svém blogu také místopředsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková.
Vácha dodal, že IPR nyní připravuje studii celého okolí Olšanské ulice, což mu rada města zadala koncem května. "Současný postup přinese řešení, které bude v souladu se statusem města jako památky UNESCO i potřebami jeho obyvatel. Nižší výška některých budov nemusí nutně znamenat menší počet bytů ani méně kvalitní veřejná prostranství," uvedl.
Mluvčí firmy Central Group Šťastný dnes pro ČTK uvedl, že ze stanoviska pozorovací mise Centra světového dědictví UNESCO a rady ICOMOS z jara 2019 vyplynuly požadavky na maximální výšku nové výstavby v dané lokalitě. "Tyto požadavky byly stanoveny až poté, kdy byl již projekt paní architektky Jiřičné a studia AI DESIGN navržen a prezentován," uvedl Šťastný.
Dodal, že i když výška původně plánovaných věží zhruba odpovídá nynější budově a k návrhu firma dostala řadu pozitivních ohlasů, snaha je dosáhnout co nejvyšší shody. "Projekt se proto bude předělávat, přičemž nové stavby budou výrazně nižší a řešené do formy městských bloků s velkým akcentem na zeleň, veřejný prostor a živý parter s mnoha drobnými obchody, službami, restauracemi a kavárnami. Tím dojde k naplnění požadavků UNESCO, ale i dalších orgánů," uvedl mluvčí. Doplnil, že původní věže chce společnost postavit jinde.