Konference PROPAMÁTKY 2024 se zaměří na vodní mlýny

Source
Institut pro památky a kulturu, o.p.s
Publisher
Tisková zpráva
06.09.2024 08:45
Tématem 14. ročníku konference PROPAMÁTKY – obnova a využívání staveb budou tentokrát vodní mlýny. Přinese odpovědi na otázku, jaký byl jejich historický vývoj, ale zaměří se především na jejich současný stav a také možnosti nového využívání.

Konference se uskuteční ve dnech 13.–15. listopadu 2024 v Automatických mlýnech v Pardubicích. Až do roku 2013 sloužil jejich provoz mletí obilí. Po ztrátě původní funkce byl areál manželi Smetanovými postupně konvertován na novou městskou čtvrť. Na jejím životě se spolupodílí krajská Gočárova galerie, městská galerie aktuálního umění Gampa, vzdělávací laboratoř Sféra a pardubické informační centrum.

V původním obilném silu pak byl vybudován multifunkční sál, ve kterém právě konference PROPAMÁTKY proběhne.

Ve středu akci zahájí regionálně laděný podvečer, na který naváže hlavní konferenční den ve čtvrtek. V pátek pak bude na programu oblíbený výlet spojený s návštěvou zajímavých objektů v Pardubicích i okolí města. Setkání jako každý rok doplní bohatý doprovodný program.

Na konferenci zazní příspěvky o historickém vývoji vodních mlýnů, jejich technologie a také architektury jejich staveb. Zabývat se ale budeme i průmyslovými mlýny s alter- nativními pohony mletí. Těžištěm programu pak bude představení současných možností obnovy a nového využívání objektů mlýnů včetně tematických panelových diskuzí a prezentace konkrétních úspěšných příkladů z praxe. Definitivní program bude představen v dostatečném předstihu. Registrace na konferenci bude spuštěna v průběhu června.

Veškeré aktuální informace o konferenci můžete sledovat na stránkách KONFERENCE

PROČ PRÁVĚ V PARDUBICÍCH?
Konference PROPAMÁTKY se od roku 2008 koná vždy v místě, které úzce souvisí se zvoleným tématem. Hledáme budovy, které kromě nutného zázemí nabídnou také inspiraci a představí možnosti obnovy a využití stavby. Proto se konference o vodních mlýnech odehraje v Pardubicích. Zdejší Automatické mlýny patří mezi nejvýznamnější stavby tohoto typu u nás a zároveň v současnosti představují živoucí celek konvertovaného areálu.

HISTORIE
Mlýny Bratří Winternitzů byly postaveny dle architektonického návrhu Josefa Gočára roku 1911. Jejich technický projekt i vybavení zajistila místní strojírna Josefa Prokopa synové. Po požáru roku 1919 byl mlýn obnoven a rozšířen. K původní mlýnici byl dostavěn i blok obilných sil, jež byl s původním objektem architektonicky sjednocen. Objekt svému původnímu účelu sloužil pod novými majiteli přes celé 20. století až byl jeho provoz roku 2013 ukončen.

SOUČASNOST
Roku 2015 zakoupili objekty Automatických mlýnů manželé Smetanovi. V následujících letech je pak celý areál ve spolupráci s řadou architektů, ale i městem Pardubice a Pardubickým krajem přetvořen na novou městskou čtvrť. Roku 2023 byl komplex otevřen veřejnosti. V někdejším sile byl zřízen konferenční sál, ve kterém se uskuteční i konference propamátky.
0 comments
add comment