Chata se seříznutou střechou a světlíky VELUX


Chata v rekreační oblasti za Prahou má atypický tvar i vzhled. Asymetrická stanová střecha je seříznutá a zakončená dvojicí světlíků VELUX. "Jakékoli vložení okna do jedné ze čtyř střešních rovin by narušilo jednoduchost domu, jak ho vidíme zvenku. Proto nás napadlo prosvětlit ložnici jinak – světlíky shora. Čím víc jsme se s klienty tou myšlenkou zabývali, tím víc se nám líbila. Vznikl zde zajímavý meditativní prostor. Člověk se vzbudí horním světlem, které ho nutí seběhnout dolů a dívat se velkými okny na výhledy do krajiny," vysvětluje své originální řešení Ing. arch. Martin Hajný.

Původně zde stála jednoduchá přízemní chatka s podsklepením a nízkou sedlovou střechou postavená v 70. letech minulého století. Manželský pár z Prahy si pozemek pořídil pro "útěk z města", a to nejen na víkendy, ale i pro práci z domu. Klidné místo uprostřed přírody, obklopené zahradou a vzrostlými stromy, jim učarovalo. Do svého útočiště před městským ruchem se velmi těšili, a dokonce absolvovali kurz zahradničení, ale stavba byla ve velmi špatném technickém stavu. Navíc nevyhovovala ani dispozičně, protože investoři si přáli rozšířit přízemní místnost o podkrovní ložnici. Územní plán ovšem nedovoloval novostavbu a výška byla omezena na maximálně 7,7 m od přilehlého terénu. Jediným řešením proto byla kompletní rekonstrukce, která by dům zvětšila a zároveň vyhověla požadavkům úřadů i sousedů.

Výzvy se ujal architekt Martin Hajný, který navrhl stavbu atypického tvaru se seříznutou střechou. Důvodem byla minimalizace výšky a ohleduplnost vůči sousedům, kterým takto tvarovaná střecha nenarušuje výhled do krajiny. Z původní chatky zůstala jenom kamenná podezdívka, na které stojí nová plechová hmota. Hlavní konstrukce je sloupková, difuzně otevřená dřevostavba na železobetonové desce, která je posazena na železobetonových pilířích skrytých za kamennými stěnami. Střecha i fasáda jsou opláštěné trapézovým plechem, bezúdržbovým materiálem s dlouhou životností, který svým tvarem připomíná dřevěné laťky.

Zatímco tmavý exteriér pomáhá stavbě splynout s okolím, interiér je naopak světlý a převahou dřeva evokuje klasickou chatu. Použitá borová překližka s výraznou kresbou přechází ze střešních podhledů na stěny i veškerý nábytek. Barevně kontrastuje s fasádou a zároveň je praktická, protože do interiéru proniká více světla. Na podlaze a stěnách koupelny je nenápadná šedá stěrka.


Široké portfolio světlíků VELUX

Z přízemí se otevírají výhledy do okolí velkými prosklenými plochami s orientací na jih a východ. Jednoduchá dispozice zde dovolila použít fasádní okna dokonce ze všech stran. Seříznutá střecha naopak zůstala z vnějšího pohledu jednolitá. Zakončuje ji dvojice otevíravých světlíků VELUX, která umožňuje rychlé komínové provětrání celého objektu. Díky automatickému ovládání světlíků i jejich stínění je chata chlazena přirozeným větráním. V kombinaci s výrazným přesahem střechy nad jižní částí je tak zajištěno příjemné vnitřní klima po celý rok.

"Řada výrobků VELUX k prosvětlení plochých střech zahrnuje široký výběr řešení od nových designových světlíků s plochým nebo zaobleným sklem až po klasické světlíky s kopulemi a specializované produkty, jako jsou světlík pro odvod kouře a výlez do ploché střechy. Tento široký výběr zajišťuje, že i s ohledem na technické požadavky stavebních předpisů má architekt možnost najít ideální řešení světlíku pro jakýkoli svůj projekt, ať už rezidenční, nebo komerční. Díky širokému portfoliu, přesným možnostem dimenzování, výjimečným schopnostem zajistit denní osvětlení a lepší ventilaci umožňují tyto světlíky vytváření zdravých a energeticky úsporných prostor," vysvětluje architekt společnosti VELUX Marek Petrík.

Více čerstvého vzduchu i přirozeného světla dává architektům volnost

"Myslím si, že dům by měl fungovat i bez moderních technologií, ale technologie typu elektricky ovládaných světlíků a rolet je skvělá věc. Je to vlastně jen fungování přírody, které si ovládám nějakým mechanismem. Pokud je vnitřní prostředí navržené tak, že v něm funguje komínový efekt, je dům pořád příjemný, i když v něm není klimatizace," navazuje architekt Martin Hajný a jeho slova potvrzují i studie, podle kterých elektrická okna mohou zdvojnásobit frekvenci domácího větrání ve srovnání s manuálně ovládanými.

Střešní okna a světlíky VELUX do plochých střech, zejména při použití ve spojení s fasádními okny, usnadňují vynikající proudění vzduchu a rychlou výměnu vzduchu díky komínovému efektu. Tato kombinace nejen zlepšuje ventilaci, ale také snižuje závislost na umělém osvětlení, podporuje energetickou účinnost a zdravější vnitřní klima. Nová generace světlíků VELUX nabízí rozsáhlé plochy pro přísun denního světla ve spojení s elegantním minimalistickým designem. Moderní světlíky dodávají až třikrát více denního světla ve srovnání s tradičními fasádními okny a proměňují i ty nejhůře přístupné prostory ve světlá a příjemná místa. Podle metody EAD 220062-00-0401 (označení CE) světlíky VELUX nové generace o rozměrech 100 × 100 cm propouštějí denní světlo 88 % plochy otvoru, optimalizují přirozené rozložení světla a zlepšují prostorový zážitek.

Dostupnost různých velikostí umožňuje architektům specifikovat světlíky, které přesně odpovídají jejich záměrům.


Podrobnosti o projektu

Projekt: Chata se světlíky
Umístění: Posázaví, Česká republika
Architekt: Atelier Hajný s. r. o.
Rok: 2020
Fotografie: Radek Úlehla
Video: Jan Ruttner
0 comments
add comment

Related articles