Stát opravil za 180 milionů korun administrativní budovu v centru Ústí

Publisher
ČTK
19.12.2024 16:40
Czech Republic

Ústí nad Labem

foto: irozhlas.cz
Ústí nad Labem – Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dokončil doposud největší a nejnáročnější investiční akci ve své historii. Zrekonstruoval administrativní budovu s obří mozaikou Miroslava Houry na Mírovém náměstí v centru Ústí nad Labem, kde sídlí pět státních institucí a magistrát. Náklady činily skoro 180 milionů korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí úřadu Michaela Tesařová.


Rekonstrukci rozdělil úřad do tří etap. Stavaři pracovali na obvodovém plášti, obnovili skleněné stěny výloh v přízemí a repasovali kamenné obklady. "Díky této přestavbě, při které se využívaly moderní technologie, se sníží náklady na energie a provoz budovy. Zlepšil se také vzhled budovy v centru krajského města," uvedla mluvčí.

Kvůli pracím se muselo vystěhovat a pak zpět nastěhovat 225 kanceláří. V objektu se přemisťovalo 180 zaměstnanců. "Nicméně rekonstrukční práce probíhaly bez přerušení provozu všech organizací, které v budově sídlí," uvedla mluvčí. Vedle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je v budově pracoviště úřadu práce, jsou tady kanceláře Nejvyššího kontrolního úřadu, Státního fondu životního prostředí, lidé si sem chodí pro osobní doklady a je tu evidence obyvatel.

Budova na Mírovém náměstí byla postavena koncem 70. let minulého století a architektonicky a stavebně je součástí administrativního komplexu v centru města. Její součástí je mozaika, která zabírá plochu 450 metrů čtverečních a jejím tématem je oslava práce v severních Čechách. "Na požadavek památkářů byla mozaika vyčištěna, jinak se s ní nic nedělalo," řekla ČTK Tesařová. Mozaika znázorňuje některé historické momenty severních Čech, představuje také profese a hospodářská odvětví, jež byly pro region důležité. Dílo, které vzniklo v 80. letech na zakázku tehdejšího komunistického režimu, si mezi obyvateli města brzy získalo řadu přízvisek. Kvůli několika vrstvám, do kterých je rozděleno, mu lidé říkali například "Sedm pater komunistického nebe" nebo "Nanebevzetí dělnické třídy".
0 comments
add comment

Related articles