V Ostravě se otevřela nová lávka podle návrhu Josefa Pleskota

Vložil
ČTK
09.06.2023 18:50
Ostrava

Josef Pleskot

Ostrava – V Ostravě se dnes otevřela lávka přes řeku Ostravici, která vznikla podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Lávka určená pěším i cyklistům spojí pravý břeh Ostravice s areálem národní kulturní památky Dolních Vítkovic. Původně se s jejím zprovozněním počítalo už na podzim, ale kvůli komplikacím na stavbě se dokončení zpozdilo. Stavba stála přes 103 milionů korun bez DPH, řekl novinářům hejtman Jan Dohnal (Spolu).

"Lávka tady dlouhodobě chyběla, protože Dolní oblast Vítkovic je dneska jedno z těch srdcí města, je to to největší turistické lákadlo, které tady máme. Spojení, ať už pěší nebo cyklistické, tady nebylo na té úrovni, jak by si místo zasloužilo. Tahle lávka spojuje právě centrum Dolní oblastí Vítkovic, takže pěšky i na kole se sem dneska dostanete úplně pohodově, bezpečně a komfortně," uvedl Dohnal. Lávka podle něj bude sloužit i cyklistům, kteří budou místem jen projíždět.

Stavba začala loni v dubnu a je pokračováním cyklostezky E, která vede po pravém břehu řeky. Stavbaři osadili lávku loni v prosinci. Pro její instalaci byla zapotřebí řada specifických postupů. Po dokončení lávky bylo nutné na ni aplikovat pochozí vrstvu, což bylo možné při minimální teplotě deseti stupňů Celsia a při specifické vlhkosti. "Velmi náročná byla samotná montáž ocelových konstrukcí vzhledem k jejich rozměrnosti. Technicky nejnáročnější byla montáž pylonu, který byl kompletován až na stavbě postupným skládáním a osazováním jednotlivých dílů," uvedla Gabriela Šoukalová, technická ředitelka jednoho ze zhotovitelů.

Nová cyklostezka je dlouhá 550 metrů a široká čtyři metry. Objekt tvoří dvě zavěšená pole lávky přemosťující železniční vlečku a řeku Ostravici. Při bočním pohledu má tvar písmene A a střední pylon je vysoký 28 metrů. Při pohybu po lávce lidé vidí na vysokou pec, což bylo záměrem architekta. Kvůli blízkosti řeky a biokoridoru bude lávka nasvětlena způsobem připomínajícím měsíční svit. "Soustava obou lávek vytváří jeden celek, působí v daném krajinném kontextu zcela samozřejmě a nepostrádá určitou velkorysost, která postindustriální krajině Ostravy velmi sluší. Neskrývám velkou radost, že se můj záměr podařilo realizovat," uvedl Pleskot.

Architekt se v Ostravě podílel na řadě významných staveb, především na proměně industriálního areálu v Dolních Vítkovicích, kde navrhoval multifunkční halu Gong, vyhlídkovou věž Bolt Tower, Svět techniky, objekt Heligonky či Zemědělské muzeum. Za mimořádný přínos pro rozvoj města v architektuře mu město v minulosti udělilo Cenu města Ostravy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články