Vláda schválila záměr povinné digitalizace modelů staveb u velkých zakázek

Vložil
ČTK
03.05.2023 20:20
Praha

Praha - Vláda dnes schválila záměr povinného využívání metody informačního modelování staveb (BIM), která vytváří digitální podobu projektů při nadlimitních veřejných zakázkách na stavební práce. Úřady by taky měly metodu využívat při stavbách s náklady nad 140 miliard korun. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Použití metody podle něj zefektivní přípravu staveb a eliminuje případné nedostatky.


Při metodě BIM je vytvořen digitální model chystané stavby se všemi jejími charakteristikami. Cílem metody je zjistit možné chyby a nedostatky projektu ještě před zahájením stavby. Model zároveň funguje jako databáze informací o stavbě pro její navrhování, výstavbu a provoz.

"Umožní to snižovat náklady jak ze stavby nových budov, tak při jejich následném provozu," řekl Síkela k dnešnímu schválení návrhu věcného záměru zákona o správě informací o stavbě a informačním modelu stavby a vystavěného prostředí.

Zavedení informačního modelování staveb je podle něj součástí digitalizace stavebnictví. Od té si slibuje modernizaci a zefektivnění celého odvětví, protože právě v komunikaci v dodavatelském řetězci a při předávání informací vidí časté příčiny snižování produktivity ve stavebnictví. "Pokud jednotliví členové projektového týmu výstavby nemají přístup k přesným, úplným a včasným informacím, nemohou dosáhnout výsledku nejproduktivnějším způsobem. Využívání metody BIM je jedním ze způsobů, jak tyto problémy řešit," uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve zprávě pro vládu.

Využití metody BIM tak má podle MPO přinést dlouhodobé úspory v nákladech projektů. V této souvislosti zdůrazňuje především možnosti komplexního naplánování, kdy díky předběžné výstavbě v digitálním prostředí lze přesněji zanalyzovat cenu projektu a množství potřebných materiálů. Zároveň je možné podle ministerstva lépe naplánovat časový harmonogram stavby a tím dál snižovat náklady. "Pomocí analýzy digitálního modelu stavby je možné například zobrazit případné kolize konstrukcí nebo chyby vznikající při projektování, a ne až při výstavbě, díky čemuž nedojde k vynaložení nadbytečných nákladů na materiál, čas a práci při výstavbě a opravách," uvedlo MPO ve zprávě.

Kvůli zavádění BIM budou muset úřady a veřejné organizace zřejmě výrazně personálně posílit. Z dlouhodobého hlediska však využití metody podle ministerstva přinese vysoké úspory z nákladů na velké stavby.
0 komentářů
přidat komentář