Odile DECQ / Architecture Thinking - on-line přednáška

Zdroj
Tadeáš Goryczka, Kabinet architektury
Vložil
Tisková zpráva
05.05.2020 14:45
Přednášky

Odile Decq

Online setkání s významnou francouzskou architektkou Odile Decq, které připravila Athabasca Unversity (AU) a její partneři, je možné sdílet v úterý 5. května 2020 v 17.00 hodin středoevropského času po registraci na této ZOOM adrese.

Universita byla založena v roce 1970 a je první kanadskou univerzitou, která z podstaty své geografické polohy se specializuje na distanční vzdělávání a patří do čtveřice komplexních akademických a výzkumných univerzit v provincii Alberta.

Tato přednáška mohla být zařazena do programu 12. ročníku Mezinárodního festivalu architektury, designu a umění ARCHIKULTURA 2020 díky laskavému svolení Odile Decqové, se kterou od 2017 roku Kabinet architektury, z. s. spolupracuje.

Odile DECQ (*1955) je mezinárodně uznávaná a často oceňována architektka, urbanistka a akademická pedagožka. Je zastánkyni neústupného postoje v rámci hledání řešení a už její raná tvorba byla oceněna Zlatým lvem na Bienále architektury v Benátkách v roce 1996. Originalita její tvorby zahrnuje nejen pozoruhodný tvůrčí rukopis, objevné postoje a neúnavný proces hledání, ale práce Odile Decq lze především popsat jako materializaci univerzálního prostoru, do kterého promítá své bohaté zkušenosti z oblasti urbanistického plánování, architektury, designu a umění. Její multidisciplinární přístup byl mimo jiné oceněn v roce 2016 „Jane Drew Prize“, a v roce 2017 získala mezinárodní ocenění společnosti Architizer Lifetime Achievement Award.

Od roku 1992 působila jako profesorka v École Spéciale d’Architecture v Paříži a v roce 2007 byla pověřena vedením katedry architektury. Odešla v roce 2012, aby následně od příslovečné nuly vybudovala svojí vlastní školu, Institut Confluence for Innovation and Creative Strategies in Architecture v Lyonu, ale který z důvodu lepší přístupnosti v minulém roce nakonec přemístila do centra Paříže.

Škola vyznává jednoduché ale významově velmi obsažné krédo, že „Architektura nesmí být omezena pouze na odbornou nebo specializovanou výuku“, a kdy jako děkanka této edukační instituce ještě k tomu dodává:
Naopak, architektura je disciplína, která je povinná otevírat se světu. Je to vize a schopnost jednat. A je nepochybné, že se dnes musíme obrátit k zdravým zdrojům humanismu. CONFLUENCE tak integruje nejen nové společenské vize, ale taktéž představy o samotné společnosti a také nové metody a nástroje spojené s komunikací, a  s takovým pojetím a přístupem k tvorbě, které studentům umožní jednat a pohybovat se i ve světě zítřka.

Spolupráci s Odile Decq navázal Kabinet architektury v roce 2017 a jejím výsledkem je výstavní autorská instalace nazvaná Horizons (Obzory), jež byla vůbec poprvé představena nejen ostravské veřejnosti v dubnu roku 2018 v místním Domu umění, a to v rámci 10. ročníku mezinárodního festivalu architektury, designu a umění ARCHIKULTURA 2018. Není bez zajímavostí, že během reprízy výstavy v Galerii Národní technické knihovny Praze byly ještě souběžně ke zhlédnutí další její dvě prezentace v rámci 16. Bienále architektury v Benátkách, a to v Palazzo Bembo a v Centrálním pavilónu výstavního areálu Giardini.
Na sklonku tehdy probíhajícího bienále Evropské kulturní centrum (ECC) ze skupiny nominovaných tvůrců, jakými byli Peter Eisenman (USA), Odile Decq (FRA), Daniel Libeskind (POL/USA), Curt Fentress (USA), Moshe Safdie (CAN), Kengo Kuma (JPN), Nikken Sekkei (JPN) udělilo prestižní European Cultural Centre Award 2018 právě Odile Decqové.
Aktuálně tato pozoruhodná architektka předsedá porotě pro udělení vysoce uznávané RIBA International Prize, kdy spolu s Esem Devlinem, Jeanne Gangovou, Rossanou Huovou a Gustavem Utrabou by měla do konce listopadu tohoto roku rozhodnout o vítězi této kategorie přehlídky, kterou pravidelně pořádá Královský institut britských architektů (RIBA).
0 komentářů
přidat komentář

Související články