JFK 2008 – finalista

Obydlí pro studenty

Source
Ještěd f kleci
Publisher
Tisková zpráva
23.01.2009 08:50
Aleš Vojkůvka
ateliér: prof.Ing.arch.akad.arch. Jiří Suchomel / Ing.arch. Martin Šaml
Úvod:
Studentské bydlení je charakteristické zejména dočasností užívání a omezenými finančními prostředky na jeho vybudování a provoz.

Úkol:
Navrhněte obydlí pro jednoho či malou skupinku studentů v Liberci. Výběr místa a volba charakteru navrhovaného zásahu (vybudování samostatného nového objektu, přístavba, rekonstrukce, stavební úprava apod.) je podstatnou součástí řešení.

Popis:
Úkolem bylo navrhnout bydlení pro studenta/y v Liberci. Svým návrhem jsem se proto zaměřil na studenty vyhledávající bydlení v centru města se snadnou dostupností jednotlivých budov univerzity, služeb a obchodů, kulturních a sportovních zařízení.
Místo mě především oslovilo svými výjimečnými rozměry, které se vymykají běžným standardům. Dále jsem zde nalezl všechny předešlé požadavky pro studentský život.
Objekt je situován vstupem do ulice 5. května. V okolí objektu se nacházejí bytové domy a nově i na protilehlé straně nákupní centrum s kultivovanou plochou.
Objekt pak využívá maximálně objem vzniklé proluky mezi dvěma nedoléhajícími domy. Dům se odvrací od vnějšího okolí a své dění soustředí do svého nitra a zadního traktu.
Při vstupu do objektu vstoupíme do tmavého prostoru (chodba/sklad), který by měl být pomyslným dělítkem od města. Ty to prostory jsou především určeny ke skladování osobních věcí, které by zbytečně zabíraly místo v dalších patrech. Následující patro je již využíváno jako jeden velký obývací prostor, kde je v přední části vyčleněno místo k přípravě jídel. Ve třetím patře je navržena pracovní část a sociální zařízení, které je oddělené matným sklem. V posledním patře se nachází prostor pro spánek a relaxaci.



archiweb: Porota měla na posouzení každého projektu jen pár minut, viděla pouze jednu plachtu a mohla posuzovat až jeho konečnou podobu. Nás by přesto zajímala cesta a vývoj projektu v průběhu semestru. Můžeš se ohlédnout a shrnout cestu, jak se upřesňovalo zadání, pilovala podoba a prospívaly konzultace?

Aleš Vojkůvka: Na tomto úkolu jsme pracovali přibližně půlku semestru, neboť v prvním ročníku studenti pracují na dvou ne tolik obsáhlých úkolech. Jelikož času nebylo mnoho, bylo klíčové si rychle najít vhodné místo v Liberci a začít na úkolu pracovat. V projektu jsem se delší dobu zabýval především vnitřními vztahy a dalšími vztahy s okolní zástavbou. První návrhy projekt řešily více jako klasický několika patrový dům. Toto klasické vnitřní řešení se také odrazilo na první kritice. Po kritice jsem se na celý návrh začal dívat z jiného pohledu a finální řešení se dokončovalo na poslední chvíli. V závěru bych řekl, že časné konzultace a kritika rozhodně pomohly při vytváření projektu.

archiweb: Průvodní zpráva k většině projektů vzniká poslední noc před odevzdávkou, čemuž pak odpovídá stylistická úroveň. Nedůležitost psaného slova jde ruku v ruce s veřejným tajemstvím, že “architekti nečtou a jen si prohlíží.“ Dokázal byste přesto v několika stručných větách popsat svůj vítězný projekt?

Aleš Vojkůvka: V mém případě si myslím, že v celém projektu sehrálo hlavní roli především skvělé místo. Byla to celkem náhoda, protože člověk kolem tohoto místa procházel již několikrát a celkem bez povšimnutí. Díky skvělému místu byl další postup jednoznačně snazší. Chtěl jsem nahrnout bydlení pro jednoho max. dva studenty, tak aby se využila jen potřebná minimální plocha. Zároveň jsem chtěl bydlení soustředit do centra města, kde je stále přítomný městský život, ale vše navrhnout tak, aby při návratu domů se student ocitl v klidném a příjemném prostředí.
0 comments
add comment

Related articles