Praha - Pražský magistrát prostřednictvím Správy pražských hřbitovů (SPH) vypsal architektonickou soutěž na pietní úpravu Ďáblického hřbitova v Praze. ČTK to oznámil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Současná podoba je podle zástupců hlavního města neuspokojivá po vizuální stránce i kvůli historickým nepřesnostem. Ďáblický hřbitov je národní kulturní památkou a zároveň po Olšanských hřbitovech druhým největším pohřebištěm v metropoli.
"Krajinářská úprava celého řešeného území, které má téměř jeden hektar, by měla citlivě propojit Čestné pohřebiště popravených a umučených politických vězňů a příslušníků druhého a třetího odboje a dalších občanů se vstupní částí do areálu hřbitova u severní kubistické brány z ulice Ďáblická," uvedl ředitel SPH Martin Červený. Účastníci soutěže by měli rovněž navrhnout využití dvojice kubistických pavilonů, podobu zázemí obřadní síně a provozní zázemí hřbitova, jak dodal.
Zájemci o účast v soutěži z řad architektů a krajinářů mohou návrhy zasílat do 30. března, vyplývá z dokumentů k soutěži. Hodnotitelé poté vyberou osm až deset týmů, které budou moci do 23. srpna zpracovat a předložit soutěžní návrhy. Ty bude posuzovat porota, v níž zasednou mimo jiné architekti Jan Šépka, Pavel Buryška a Ján Stempel. Ke konzultacím byli rovněž přizváni zástupci Sdružení bývalých politických vězňů, Ústavu pro studium totalitních režimů, Národního památkového ústavu a dalších institucí. Vítězný tým by měl následně vypracovat projektovou dokumentaci, podle níž se bude při úpravách Ďáblického hřbitova postupovat.
Historické nepřesnosti, kdy jsou na symbolických náhrobcích chybně uvedena jména, vznikly při opravách v 90. letech. Náhrobky se jmény zemřelých, která neodpovídají místu jejich pohřbení v prostorách hřbitova, by tak měly být odstraněny.
Ďáblický hřbitov vznikl v letech 1912 až 1914 podle návrhu architekta Vlastislava Hofmana. Hřbitov v Ďáblicích je tak jediným kubistickým hřbitovem v České republice. Od roku 1958 je pohřebiště památkově chráněno, národní kulturní památkou bylo vyhlášeno v roce 2017. V místě Čestného pohřebiště bylo mezi lety 1943 až 1961 vykopáno 72 hromadných hrobů. Do nich byli pohřbíváni především lidé, jejichž pohřeb platilo město, dále popravení v letech 1946 až 1947 a taktéž některé oběti totalitního režimu.