Brno - Dílo architekta Friedricha Weinwurma, který za první republiky dával Bratislavě modernější tvář, vystavují na brněnském hradě Špilberk. První expozici Weinwurmova díla v Česku připravilo Muzeum města Brna spolu se Slovenskou národní galerií. Potrvá do 3. listopadu.
"Výstava vizuálně poutavým způsobem představí návštěvníkům ideové a výrazové koncepty Weinwurmova díla," uvedl kurátor Jindřich Chatrný z Muzea města Brna.
Díky originální plánové dokumentaci návštěvníci poznají Weinwurmovu představu o architektuře Nové věcnosti, práci jeho architektonického ateliéru i způsob projektování. Dobové a aktuální fotografie srovnávají původní a současný stav objektů. Součástí výstavy na Špilberku jsou i modely.
Weinwurm pracoval například na komplexech Unitas a Nová doba, projektoval také obytné doby, třeba vilu Pfeffer. V Brně je spolu s kolegou Ignácem Vécseiem podepsán pod projektem bytového domu na nároží Cihlářské a Antonínské ulice.
"Weinwurmova pozornost se soustředila na dvě oblasti. V té první šlo o architektonickou formu, prostorové a funkční vztahy i konstrukční a technická řešení. Druhá souvisela se společenskou úlohou architektury - řešení bytové otázky nebo postavení rodiny či ženy v moderní společnosti," uvedla autorka výstavy Henrieta Moravčíková z Oddělení architektury Historického ústavu Slovenské akademie věd.
Weinwurma usiloval o racionálnost dispozice budov, stejně jako celkovou účelnost a funkčnost staveb, což se odráželo v typizovaném půdorysném řešení a v jednoduchých fasádách redukovaných na soustavu okenních otvorů v hladkých omítkových plochách. Nikdy ale nerezignoval na výtvarnou stránku.
Weinwurm se narodil v roce 1885 v židovské rodině v Borském Mikuláši. Studoval na technických univerzitách v Drážďanech a Berlíně. V roce 1915 přišel do konzervativní Bratislavy, kde dozníval historismus a pozdní secese. Po vzniku Československa se podílel na desítkách staveb. Za druhé světové války byl vzhledem ke svému původu pronásledovaný a internovaný, zmizel v roce 1942, patrně při pokusu o útěk přes hranice.