10 comments
to jsme jim to v Olomouci nandali
V. Cilek
| 24.03.22 12:36
Na doplněk budou rádi sr...t a chc....t olomoučtí pejskové.
To kdyby ti padlí v roce 1945 věděli.
Instalace
Rivass
| 26.03.22 06:52
Nesporně jde o dílo velkých uměleckých i ideových kvalit.
pejskové
betonář
| 28.03.22 08:37
Pane Cílku, to myslím záleží na jejich majitelích, ne?
Symbol "osvobození"
Vích
| 28.03.22 11:52
Jestliže je shoda na tom, že ani v roce 1945 v podstatě o žádné osvobození nešlo, jen o výměnu jedné diktatury za druhou, zřejmě přišel konečně čas tento symbol "osvobození" jednoduše odstranit.
pro pana Vícha
Pavel Vojnar
| 28.03.22 08:05
Pane Víchu, Vy si myslíte, že v roce 1945 o žádné osvobození nešlo?
Opravdu?
Vy si myslíte a tvrdíte, že po květnu v roce 1945 byla u nás diktatura?
Historici
Vích
| 29.03.22 11:57
Důležité je, jak tutu dobu hodnotí historici, kteří ji nazývají řízenou demokracií, hybridním režimem nebo pretotalitou a přípravou na převrat 1948, kdy se na dalších 40 let chopili moci komunisti řízení z Ruska.
Luigi
Luděk Valko
| 29.03.22 01:48
Každý ví, jak to bylo v roce´45. Šlo o osvobození od německého nacismu, ale samozřejmě také již na Jaltě dávno domluvené výměně jednoho diktátu za jiný, rudý. To, že se to bolševikům oficiálně podařilo až v únoru ´48 nehraje roli. Okamžitě po válce, po posledním výstřelu už se tu formoval komunistický diktát a o nějakém dvouletém období svobody (´45-´48) nemůže být řeč..
pro pana Vícha
Pavel Vojnar
| 29.03.22 06:39
Pane Víchu, napřed jste napsal "v podstatě o žádné osvobození nešlo"
a pak už píšete o "řízené demokracii". To Vás nešlechtí.
Jsem toho názoru a přesvědčení, že šlo o osvobození a kdyby vojáci Svazu sovětských socialistických republik 2. světovou válku nevyhráli a naši republiku neosvobodili, tak vaše rodiče, pane Víchu, a nebo i prarodiče by němci poslali do plynu a nebo by šli na Sibiř otročit pro německou panskou nadřazenou rasu.
A pro pana Valka, nebyl žádný nacistický diktát, ale diktát německý.
Děti z němci vyvražděných Lidic nebyly dány na ponacističtění, ale na poněmčení.
Památník osvobození
Vladim
| 29.03.22 07:32
Já si myslím, že pokud Stalin chtěl vyhrát válku, pak musel dojít až do Berlína a Německo totálně dorazit. V tom případě zákonitě musel přejít přes Československo a tím ho i osvobodit. Jistě v tom hrálo roli i poválečné uspořádání Evropy. Bohužel to vše stálo miliony životů, obětí a hrdinství obyčejných lidí.
Ludvar
Luigi
| 29.03.22 08:05
Poněmčení je slovní termín, klidně tomu tak říkejme, ale že by je tam krom němčiny učili i národnímu socialismu se asi shodneme.. ale to je nepodstatné. Ona válka a její důsledky nejsou černobílé. Rusi aspol. sem nepřijeli osvobodit porobený český lid od Německa, protože by je vedla neskonalá touha pomáhat porobeným národům, oni při napadení, obraně a následném zatlačování zkrátka dojeli od Moskvy až k Berlínu a vzali to přes Ostravu. Ale už tehdy bylo jasné, že kam vkročí rudá armáda, bude zem a její lid poroben podobně ohavným režimem. Jako v širší perspektivě se dá skutečně mluvit i tak, že ono osvobození od německého nacismu bylo zároveň i nahrazením stalinismem..
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.