Libušín na Pustevnách se otevřel před 120 lety, v 2014 vyhořel

Praha - Dřevěná chata Libušín (i sousední Maměnka) navržená architektem Dušanem Jurkovičem byla na Pustevnách v Beskydech otevřena před 120 lety, 6. srpna 1899. Interiér turistická útulny, která nese jméno bájné kněžny Libuše, byl vyzdoben freskami a grafity s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhu výtvarníka Mikoláše Alše. Portréty provedl akademický malíř Karel Štapler. Chata sloužila až do tragického požáru v noci z 2. na 3. března 2014, kdy téměř celá shořela, jako restaurace. Škoda se na této národní kulturní památce odhadovala na 80 milionů korun.


Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které Libušín spravuje, rozhodlo po požáru o obnově Libušína. Stavba nového Libušína začala v létě 2017, práce by měly být dokončeny letos na podzim, poté se bude instalovat gastrozařízení, interiérové vybavení, řešit se bude kolaudace stavby. Veřejnosti by se Libušín mohl otevřít na začátku příštího roku. Obnova Libušína přijde zhruba na 100 milionů korun.

Celý areál staveb na Pustevnách, který je kromě Libušína a Maměnky, tvořen i objekty Pustevenka a Valašskou zvonicí, byl vybudován v letech 1897-1899 na objednávku Pohorské jednoty Radhošť podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče a stavitele Michala Urbánka. Zdobná podoba staveb vznikla skládáním a kombinováním různých prvků a motivů lidového stavitelství z Valašska a Slovenska.

V roce 1947 hrozila stavbám kvůli jejich špatnému technickému stavu demolice. Jen díky zásahu Jurkoviče se podařilo stavby zachránit. Podruhé hrozil areálu zánik na přelomu 80. a 90. let, kdy byla kvůli nedostatku peněz zastavena rekonstrukce objektů. Celou situaci navíc komplikoval spor o vlastnictví objektů.

V roce 1995 se vlastníkem areálu stalo Valašské muzeum v přírodě. V témže roce byl areál vyhlášen národní kulturní památkou. V roce 1996 zahájilo muzeum rekonstrukci Libušína a Valašské zvonice, které byly zpřístupněny veřejnosti v roce 1999. V tomtéž roce byla zahájena rekonstrukce útulny Maměnka.
0 comments
add comment

Related articles