Stavbou roku Zlínského kraje je i rožnovská knihovna

Publisher
ČTK
22.06.2024 18:00
Czech Republic

Rožnov pod Radhoštěm

foto: BoysPlayNice

Zlín – Hlavní ceny v soutěži Stavba roku Zlínského kraje získaly rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích, rekonstrukce a přístavba Městské knihovny v Rožnově pod Radhoštěm, bytový dům v Kroměříži, vývojové a produkční sídlo společnosti CROSS Zlín, křižovatka ulic Mostní a Březnická ve Zlíně či rekonstrukce luhačovické Sokolovny. Nejvyšší cenu v soutěži, Grand Prix architekta Pavla Nováka, letos porotci neudělili. Do letošního 22. ročníku se přihlásilo rekordních 62 staveb. Ocenění si převzali zástupci staveb ve zlínském kongresovém centru.


Členové odborné komise hodnotili stavby podle architektonického výrazu díla, originality řešení, kvality technologického provedení i dopadu na životní prostředí. "Hodnotili jsme rekordní počet staveb. Všechny byly po stavební i technologické stránce kvalitně provedené, a navíc několik z nich výjimečné architektonické kvality," uvedla předsedkyně odborné poroty Dagmar Nová.

"Nejvyšší počet staveb byl opět přihlášen v kategorii Stavby občanské vybavenosti a nově také v kategorii Stavby mimo Zlínský kraj. Zajímavostí letošního ročníku je velký počet rodinných domů a několik velkých souborů bytových domů v různých městech kraje, což se nám v soutěži ještě neobjevilo. Také bych ráda vyzdvihla studentskou soutěž, v níž se sešel rekordní počet prací. Letošním tématem pro studenty našich středních škol se stavebním zaměřením byly bytové domy ve Valašském Meziříčí," uvedla Nová.

Hlavní cenu v kategorii Stavby občanské vybavenosti získala rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích a rekonstrukce a přístavba Městské knihovny v Rožnově pod Radhoštěm. V kategorii Domy pro bydlení získal hlavní cenu Bytový dům Havlíčkova 1 v Kroměříži. Mezi rodinnými domy uspěla Villa H z Kelče.

Z průmyslových a zemědělských staveb zaujalo vývojové a produkční sídlo společnosti CROSS Zlín, mezi dopravními, inženýrskými a ekologickými stavbami uspěla křižovatka ulic Mostní a Březnická ve Zlíně. V kategorii Realizace rozvojových projektů měst a obcí získala hlavní cenu rekonstrukce luhačovické Sokolovny. V kategorii staveb, o které se firmy z regionu postaraly za hranicemi Zlínského kraje, dostaly hlavní cenu výstavba centrální hasičské stanice Nový Jičín a revitalizace kostela v Dolních Marklovicích.

Hejtman Radim Holiš ocenil dvě stavby. "První z nich je nový bytový dům v Uherském Hradišti, který má zajímavé technické řešení, je moderní a přesně takové projekty na podporu bydlení v našem kraji potřebujeme. Pro motivaci k další výstavbě jsme také letos vypsali nový dotační titul pro obce," uvedl hejtman. "Druhou oceněnou stavbou jsou moderní operační sály v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně, které jsou využívány pro robotické operace. Je to uznání pro zdravotníky i stavaře za to, že společně dokázali zvládnout modernizaci sálů za běžného provozu a výsledek je ukázkový," uvedl Holiš.
0 comments
add comment