Za pravdu... druhá moderovaná debata

Pravda v architektuře

Source
GJF Praha
Publisher
Tisková zpráva
24.09.2019 10:10
Lectures

Czech Republic

Prague

Old City

Druhé moderované debaty s podtitulem Pravda v architektuře se zúčastní Ivan Blecha, Petr Kratochvíl, Ladislav Lábus, Pavla Melková a Jindřich Vybíral. Diskuzi povede Filip Šenk a vstup je zdarma.

Mgr. Filip Šenk, Ph.D.
Historik umění, kritik, publicista, pedagog. Vystudoval umění a filozofii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Jeho vědecká práce se zaměřuje především na architekturu a umění 20. A 21. Století. Přednáší dějiny umění a architektury na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci, na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity a FAMU v Praze. Publikuje články o architektuře v časopise Art+Antique a věnuje se také kurátorské činnosti.

prof. PhDr. Ivan Blecha, CSc.
Filozof a historik, absolvent Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, působí na katedře filozofie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, externě přednáší filozofii na Fakultě ekonomie a managementu VUT Brno se sídlem ve Zlíně; na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně obhájil kandidátskou práci. Je členem ediční řady Orbis phaenomenologicus při Alber Verlag ve Freiburgu i. Br. Zabývá se kritickou interpretací Husserlovy fenomenologie a jejího dalšího vývoje zejména u Heideggera, Finka a Patočky. Pokouší se o konfrontaci fenomenologie s tradiční novověkou filozofií (zvl. s Kantem) i s klasickou metafyzikou. Kromě toho se pokouší o pohled na fenomenologii v celku (Fenomenologie a existencialismus, 1994), popřípadě o celkový výklad filozofického vývoje jejích představitelů (monografie o Husserlovi a Patočkovi, studie o Finkovi).

prof. PhDr. Petr Kratochvíl, CSc.
Historik a teoretik architektury, publicista, vysokoškolský pedagog. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, jeho odborný zájem se soustředí na současnou domácí i světovou architektonickou a urbanistickou tvorbu. V současnosti působí jako vědecký pracovník v Ústavu dějin umění AV ČR a zároveň jako pedagog na Fakultě umění a architektury TU v Liberci, kde vyučuje dějiny moderní architektury.

prof. Ing. arch. Ladislav Lábus, Hon. FAIA
Architekt a pedagog působící od roku 1990 na Fakultě architektury ČVUT v Praze, vedoucí ateliéru Lábus–Šrámek, vedoucí Ústavu navrhování III, děkan Fakulty architektury ČVUT v Praze. Po absolvování oboru architektura na ČVUT pracoval v Projektovém ústavu HMP, v roce 1991 založil ateliér Lábus AA. Věnuje se navrhování občanských a bytových staveb, interiérů i urbanismu. Je znám svým citlivým přístupem při navrhování staveb v historickém prostředí a renovací a rovněž tvorbou v oblasti bydlení a bydlení seniorů i svými příspěvky k transformaci systému sociální péče a k problematice revitalizace sídlišť a panelových domů. Obdržel cenu Ministerstva kultury za architekturu. Kromě mnoha realizací je autorem rekonstrukce paláce Langhans ve Vodičkově ulici v Praze, za kterou získal v roce 2003 cenu Grand Prix Obce architektů. Je také autorem rekonstrukce Edisonových transformačních stanic v Praze, stojí za rekonstrukcí Jízdárny Pražského hradu, za projektem Nových vil na Hanspaulce ad.

doc. Ing. arch. Pavla Melková, Ph.D.
Architektka a teoretička architektury, absolvovala Fakultu architektury ČVUT v Praze a tamtéž i doktorské studium v oboru urbanismus a územní plánování. Absolvovala Fulbrightovo stipendium na GSAPP Columbia University New York pod vedením Kennetha Framptona. Je autorizovanou architektkou a členkou České komory architektů. Byla nominována na cenu Architekt roku 2014 a oceněna například hlavní cenou Grand Prix architektury 2012, cenou primátora hl. m. Prahy 2012, nominací na cenu Klubu za starou Prahu 2012, první cenou East Centric Arhitext Awards competition 2013 či nominací European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2013. Je společníkem v ateliéru MCA, věnuje se také výtvarné tvorbě a teoretické, přednáškové a publikační činnosti či pořádání výstav. Přednáší na Fakultě architektury ČVUT, Stavební fakultě ČVUT, Dopravní fakultě ČVUT a na VŠUP. V roce 2012 založila Kancelář veřejného prostoru na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). V současné době je členkou Kolegia ředitele IPR, místopředsedkyní Gremiální rady IPR a vedoucí Odborně vzdělávacího programu IPR. V roce 2015 založila na Fakultě architektury, kde působí jako vědecký a pedagogický pracovník, předmět koncept a interpretace, jehož je vedoucí.

Prof. PhDr. PaedDr. Jindřich Vybíral, CSc.
Historik umění, publicista, pedagog. Vystudoval bohemistiku, historii a dějiny umění na univerzitách v Ostravě, Brně a Londýně, je členem vědeckých rad Ústavu dějin a umění Akademie věd ČR, Národního památkového ústavu a Ostravské univerzity. Specializuje se na dějiny architektury 19. A 20. Století a na toto téma vydal desítky odborných publikací, z nichž nejznámější je rozsáhlá monografie díla architekta Leopolda Bauera. V současné době je rektorem UMPRUM, kde také přednáší na katedře dějin a teorie umění.
0 comments
add comment

Related articles