Olomouc - Olomoucký magistrát odmítl argumenty investora výškové budovy Šantovka Tower a rozhodl, že pozemky pro její chystanou stavbu nedaleko historického centra Olomouce spadají do ochranného pásma městské památkové rezervace. ČTK dnes informaci získala na úřední desce magistrátu. V ochranném pásmu nelze podle ministerstva kultury výškové budovy stavět. Investor se proti rozhodnutí magistrátu odvolá.
Kolem ochranného pásma panovaly pochybnosti. Firma Office Park Šantovka tvrdí, že výšková budova nebude stát v památkově chráněném území a loni požádala magistrát, aby do nepřehledné situace s umístěním pozemků vnesl jasno.
Magistrát 12. října rozhodl, že parcely pro Šantovku Tower jsou na území ochranného pásma městské památkové rezervace, které bylo vyhlášeno 27. července 1987. "Investor s rozhodnutím odboru památkové péče olomouckého magistrátu nesouhlasí. Využije opravného prostředku a v zákonné lhůtě podá odvolání, o němž bude rozhodovat krajský úřad," řekl ČTK mluvčí projektu Šantovka Juraj Aláč.
Společnost Office Park Šantovka argumentovala tím, že ochranné pásmo bylo přiřazeno k městské památkové rezervaci, jejíž vyhlášení v roce 1971 nebylo zveřejněno ve sbírce zákonů, takže nevznikla. Městská rezervace prý byla řádně vyhlášena až na konci roku 1987, ale bez ochranného pásma.
"Správní orgán se s tímto hodnocením žadatele neztotožňuje. Žádný v dané době relevantní platný právní předpis nestanovoval jako podmínku platnosti uvedeného výnosu jeho publikaci ve Sbírce zákonů," uvedla vedoucí odboru památkové péče Vlasta Kauerová, podle které výnos o zřízení městské památkové rezervace byl ve věstníku tehdejšího ministerstva školství a ministerstva kultury.
Památková inspekce nejprve v roce 2008 upozornila, že ochranné pásmo bylo v červenci 1987 přiřazeno k městské památkové rezervaci, jejíž vyhlášení v roce 1971 nebylo uvedeno ve Sbírce zákonů. Ministerstvo kultury loni po právním rozboru názor změnilo. Rozhodnutí o vyhlášení ochranného pásma mělo sice podle ministerstva "nepodstatné formální nedostatky", avšak bylo v roce 1987 vydáno v souladu s tehdy platnou právní úpravou.
Nynější řízení, zda pozemky pro Šantovku Tower spadají do ochranného pásma vyhlášeného v červenci 1987, bylo pro investora důležité. Stavbu výškových budov v ochranném pásmu totiž zakázalo ministerstvo kultury, což se promítlo v novém územním plánu, který u novostaveb v této lokalitě připouští maximální výšku 23 metrů.
Výškovou regulaci staveb u historického centra Olomouce v územním plánu ale k 31. prosinci 2015 zrušil soud. Radnici dal čas do konce roku 2015, aby povolenou výšku staveb v novém územním plánu lépe zdůvodnila. Úprava územního plánu se ovšem zpozdila, takže výškové limity stanovené územním plánem přestaly platit. Magistrát uvažuje o dočasné stavební uzávěře. O stavbě 75 metrů vysoké Šantovky Tower se v Olomouci dlouho diskutuje. Proti jsou památkáři a někteří odborníci, podle nichž může poškodit historické panorama města. Investor tvrdí opak.