K výročí 1100 let od úmrtí svaté Ludmily bude spuštěna aplikace, v které si budete moci vyzkoušet neobvyklou sochu babičky sv. Václava. Socha totiž nemá podobu běžné postavy, ale vyzývá k interakci, k zamyšlení a pohledu do budoucnosti. Proto autoři nejprve seznámí návštěvníky s výtvarnou instalací pomocí mobilní aplikace.
Pomocí technologie Rozšířené reality (AR – Augmented Reality) bude možné vidět dílo na místě přesně tak, jak bude vypadat ve skutečnosti. Tedy i s pohyblivou vodou. S modelem návštěvníky seznámí autoři návrhu Anna Cisariková a Pavel Uličný. Pro prohlídku bude potřeba chytrý telefon, nebo tablet s aktualizovaným systémem Android. Ludmily v sobotu 11.9. a poté na mělnickém vinobraní dne 19.9. vždy mezi Mělnickým zámkem a kostelem sv. Petra a Pavla. Od spuštění bude model volně přístupný na stránkách města Mělník tak, aby si každý mohl prohlédnout doma, nebo ještě lépe na místě, kam je socha navržená.
Dlaň sv. Ludmily je výtvarná instalace připomínající ušlechtilou osobnost sv. Ludmily, narozené pravděpodobně v mělnickém Pšově. Autoři symbolickým návrhem dlaně plné vody připomínají Ludmilinu péči o národ i svého vnuka, sv. Václava. Zároveň harmonicky zvlněnou hladinou odkazují na morální impulzy, které dodnes znějí v naší kultuře. Vznikne vodní prvek unikátní svým harmonickým vlněním. Podle autorů bude takový prvek jediný svého druhu a tím decentně podpoří jedinečné místo mělnického návrší. Dílo Dlaň sv. Ludmily vzešlo ze soutěže o Sochu sv. Ludmily vypsané městem Mělník v roce 2020.
Autoři dodávají, že porotu v soutěži zaujala především blízkost sv. Ludmily. Jak fyzická blízkost sochy k lidem, tak i jejího odkazu dnešní době. "Chtěli jsme vystihnout sílu Ludmiliny osobnosti a zapojit kolemjdoucí do samotného příběhu jejího života. Nepůjde o obyčejnou sochu, ale o symbolickou dlaň s vodním zrcadlem, která bude reagovat na kolemjdoucí," vysvětlují svůj záměr architekti vítězného projektu.
Svatá Ludmila patří k nejvýznamnějším osobnostem našich dějin. Roku 882 byla se svým manželem knížetem Bořivojem I. pokřtěna přímo z rukou slovanského věrozvěsta Metoděje, jako první poté se přiklonila ke křesťanství západního směru a ovlivnila tak naše směřování až do dnešních dní. Po sporech se svou snacho Drahomírou byla usmrcena na hradišti Tetín v roce 921. Její ostatky nechal mladý kníže Václav převézt do Prahy v roce 925. Svatá Ludmila patří svým odkazem mezi nejvýznamnější ženy nejen našich dějin.