Lidovci budou požadovat navýšení vyčleněné částky na výstavbu dostupného bydlení
Vložil ČTK
21.02.2025 07:10
Praha – Lidovci budou požadovat při jednání v koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navýšení vyčleněné částky na výstavbu cenově dostupných nájemních bytů. Po jednání celostátního výboru KDU-ČSL to na tiskové konferenci uvedli zástupci strany. Ročně by se na výstavbu mělo vyčlenit osm miliard korun na dotace a 16 miliard korun v podobě zvýhodněných úvěrů. Ročně by tak mohlo vzniknout 10.000 nových nájemních bytů. V současnosti je v programu Dostupného bydlení sedm miliard korun do roku 2026.
Předseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marek Výborný řekl, že řešení dostupnosti bydlení je jedno z témat, které po straně voliči požadují. "Jsme si vědomi, že náš bývalý koaliční partner (Piráti) zdaleka nesplnil zadání, které jsme si dali do programového prohlášení vlády. Zároveň velmi citlivě vnímáme, že téma dostupného bydlení řeší úplně všichni," řekl Výborný.
Kromě navýšení vyčleněné částky na výstavbu dostupného bydlení bude strana podle místopředsedy a poslance Jiřího Horáka řešit problematiku spojenou s krátkodobými pronájmy, které podle něj znevýhodňují řadu lidí. Chce také zakázat nákup nemovitostí pro třetí osoby mimo Evropskou unii a kteří nejsou rezidenti v ČR. Byty by se podle něj neměly stát investiční záležitostí. Lidovci budou také chtít zjednodušit podmínky pro výstavbu na brownfieldech.
"Toto bude náš vklad do jednání koalice Spolu. Počítáme, že do řešení dostupného bydlení se zapojí také další finanční instituce jako penzijní fondy, pojišťovny a banky. Zajistit dostupné bydlení ale chce robustní systém, a proto přicházíme s těmito návrhy," dodal Výborný.
Podpora dostupného bydlení ze Státního fondu podpory investic (SFPI) má směřovat na stavbu nájemních bytů. Lze ji využít na novostavby, stavební úpravy nebo přístavby. Část peněz lze okamžitě použít maximálně na 40 procent nákladů při splnění konkrétních požadavků. Následný dotovaný úvěr ve výši základní sazby EU pro ČR snížený až o tři procentní body může být do 65 procent ceny projektu. Celkově by dotace a výhodný úvěr mohly pokrýt až 90 procent investice. Splatnost je do 30 let a předčasné splacení je bez poplatků. O podporu mohou žádat právnické osoby a územní samosprávné celky.
Zhruba sedm měsíců před volbami do Sněmovny se tématu bydlení věnují také další strany. Například premiér a předseda ODS Petr Fiala dříve uvedl, že bydlení je jeden z palčivých problémů, který trápí české občany. Na tiskové konferenci vlády na začátku února prezentoval dosavadní výsledky programu Dostupné bydlení, který zaštiťuje ministerstvo pro místní rozvoj v čele s Petrem Kulhánkem (za STAN).
Ceny bytů v Česku stoupají dlouhodobě. Zdražuje také nájemné. V posledním čtvrtletí loňského roku zdražily byty mezičtvrtletně o 5,8 procenta. Průměrně tak metr čtvereční stál 110.100 korun, o 6000 korun více než ve třetím čtvrtletí. Nájemné vzrostlo v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně v průměru o sedm procent na 16.473 Kč měsíčně.
Dostupnost a kvalita bydlení v ČR byla loni pátá nejhorší mezi státy EU. Česko bylo na 23. místě mezi evropskou sedmadvacítkou a oproti roku 2023 si pohoršilo o jednu příčku. Důvodem jsou především rostoucí náklady na bydlení a nedostatečná výstavba. Ukázal to loňský Index prosperity a finančního zdraví, který zpracovaly Česká spořitelna a portál Evropa v datech.