Studenti brněnské fakulty architektury FA VUT se zúčastnili workshopu v exotickém Vietnamu ve velkoměstě Hanoj pod vedením vyučujícího architekta Marka Obtuloviče z ateliéru ODDO architects. Tento workshop byl součásti ateliérové školní vyuky a byl zaměřen na téma neformality a intenzivního zahuštění v rámci města s přibližně 8 milióny obyvatel. Konkrétně se zabývali menším územím městské části Dong Da, kde měli analyzovat stav současného zastavění, sociálních vazeb a cirkulace v území. Součásti analýzy byl konkrétní drobný dům a parcela (2,5 x 6 m), který měl být zbourán majiteli a nově vystavěn pro soudobé potřeby vícegenerační rodiny. Studenti spolupracovali v týmu s místními studenty, kteří jim autentičtěji přiblížili jiný kulturní kontext než jsou zvyklý v rámci Evropy. Přístup studentů znamenal určitou změnu v přemýšlení s ohledem na kontext dynamického města s historickou tradicí a rychlým ekonomickým růstem města Hanoje. Součásti workshopu byly přednášky hostů zabývající se architekturou, literaturou či architektonickou praxi ve Vietnamu. Studenti navštívili několik inspirativních staveb soudobé architektury pro bližší chápáni, jak vypadá taková architektura v kontextu severního Vietnamu. Osmi denní worskhop byl rozdělen na analýzu místa a druhou půlku harmonogramu návrh konkrétních řešení. Závěrem byly prezentace projektů místním a zahraničním architektům, kteří poskytli cennou zpětnou vazbu studentům. Fakulta architektury v Brně poprvé zorganizovala workshop v Asii s možností spolupráce s místními studenty. Pro studenty to byla přínosná zkušenost pracovat v asijském kontextu, kde určité socio-ekonomické a urbanisticko-architektonické fenomény není možno viditelně vypozorovat v rámci Evropy. Mezinárodní otevření v rámci rozlišných kontinentů přináší jinou perspektivu, jak nahlížet na soudobou architekturu a urbanismus.
Komentář studenta Martina Kuběny (3.roč BSP): "Byla to pro mě první zkušenost s takto dlouhým létem díky teplému počasí v Hanoji a zemí mimo evropský kontext. Studenti z Hanoje nám však pomohli rychle překonat jakýkoliv strach z neznáma a my se mohli plně soustředit na náš workshopový projekt. Spolupráce s lidmi s naprosto opačnou zkušeností s městským prostředí a hlavně bydlením mi otevřela oči a pomohla mi nahlížet na návrh určitým místním pohledem. Zajímavá byla také zkušenost komunikovat své myšlenky čistě anglicky a pokoušení se navzájem pochopit i přes občasné jazykové bariéry."
Komentář studenta Samuela Knutelského (3.roč BSP) "Prostredie Hanoia mi priniesol nový pohľad na možnosť tvorby kontextuálnej architektúry. Na škole pracujeme väčšinou s podobný kontextom v rámci strednej Európy, ktorý aj napriek tomu, že sa líši medzi regiónmi a medzi mestami, má podobné črty . Sme na ňho zvyknutí a vyrástli sme v ňom. Hlavne mesto Vietnamu bola pre mňa úplne niečo iné, ako to čo poznám. Myslenie ľudí, to ako žijú a to ako bývajú. Ako príklad by som uvidol to, že pre ľudí je azda najdôležitejší rodinný život, čo platí aj o mladých ľuďoch. Mnohé rodiny žijú v skromných podmiankach pokope, v domoch ktoré majú často len pár metrov štvorcových. Každá ďalšia generácia si pristavia ďalšie poschodie, namiesto toho aby si postavilo vlastný dom, čo vytvára neformálnu štruktúru architektúry v Hanoii. Okrem toho dynamika prostredia je tam iná, všetko je v pohybe, veľa sa mení priamo pred očami. No ľudia aj tam si začínajú zvykať na architektúru globalizmu ktorej sa človek sám musí prispôsobiť. My sme sa snažili tomu vyhnúť a snažili sme sa prispôsobiť architektúru ľuďom, návrhom ktorý nebude protikladom ale bude súčasťou celku, pre nás, priam až v extrémnom kontexte. Preto si myslím, že mi to dalo veľa a na niečo podobné chcem byť v mojej buducej praxi pripravený."
Poděkování: Náš velký dík za finanční a veškerou další podporu patří Fakultě architektury VUT v Brně. Rovněž děkujeme architektovi/pedagogovi Nguyen Cong Hiep (Hanoi Architectural University) a architektovi Nguyen Duc Trung (ODDO architects), kteří byli také spoluvedoucí workshopu. Poděkování patří také CA Library a AgoHub centru architektury v Hanoji, kteří poskytli pracovní zázemí po celou dobu trvání workshopu.
Účastníci worshopu: Helena Jašíčková, Veronika Zytová, Natálie Březinová, Lauren Imari Cook, Martin Kuběna, Samuel Knutelský, Jan Valdhans, Do Quang Vu, Nguyen Thi Hai Ha, Pham Minh Hoang, Le Duc Minh, Hien Nguyen, Pham Quang Huy