Odstřel šesti výrobních hal byl symbolická tečka za podnikem OP Prostějov

Praha - Odstřel šesti výrobních hal zkrachovalého Oděvního podniku (OP) v Prostějově se 28. června 2014 stal symbolickou tečkou za fungováním kdysi největší české textilky, která v dobách největší slávy dávala práci tisícům lidí. Po roce 1989 podnik prošel privatizací včetně kuponové, v nových podmínkách i kvůli konkurenci lacinější asijské výroby ale neuspěl. Na místě, kde kdysi stály haly OP, vznikly v uplynulých letech nové prostory pro logistiku a lehkou výrobu.


Odstřel, který v červnu 2014 sledovaly přímo na místě stovky lidí, se chystal ve městě tři měsíce. Střelmistři použili 2404 neelektrických a 856 elektrických náloží, dohromady 1193 kilogramů dynamitu. "Obnášelo to spoustu set vrtů do silně armovaných sloupů, které někdy nešly ani vrtat a musely se vypalovat. Nabití a odstřel už byla radost, nejhorší byla příprava," řekl střelmistr Zdeněk Šobíšek. Kvůli odstřelu, při kterém byli zraněni dva lidé, padla nakonec v prosinci 2014 pokuta. Poslední symbol továrny, 110 metrů vysoký komín, pak padl v září 2016.

Oděvní podnik Prostějov navazoval na dlouholetou tradici výroby oděvů v Prostějově, který se díky desítkám zdejších firem stal jedním z největších center výroby konfekce v Evropě. Už roku 1858 zde Maier Mandl založil první továrnu na výrobu konfekce v Evropě, později desítkám zdejších výrobců dominovali Arnošt Rolný a Jan Nehera. Po znárodnění zdejších firem po druhé světové válce byla založena společnost následně nesoucí název Oděvní závody Jiřího Wolkera, později přejmenovaná na Oděvní průmysl Prostějov.

Tento konfekční výrobce zajišťoval 80 procent oděvní výroby v Československu a byl významným exportérem. Roku 1991 se společnost Oděvní průmysl přeměnila ze státního podniku na akciovou společnost a o rok později byla privatizována jejím managementem. Privatizace byla dokončena v druhé vlně kuponové privatizace v roce 1994. O dekádu později se ale nad podnikem začala stahovat mračna. V květnu 2010 nejprve soud vyhlásil na Oděvní podnik Prostějov konkurz a v srpnu 2010 podnik ukončil sériovou výrobu oděvů.

Firma poté vyráběla už jen takzvané měřenky, tedy oblečení na míru. V březnu 2010 přitom soud ještě povolil firmě reorganizaci, podnik ale neměl dostatek peněz na provoz a plán reorganizovat výrobu vzdal. Firma v té době zaměstnávala už jen 900 lidí. Po krachu společnosti, kterým se zabývala i policie, se podařilo prodat většinu ochranných známek a v roce 2014 se vítězem výběrového řízení na hlavní areál OP v Prostějově stala společnost Astria Group, která nemovitosti v odhadované hodnotě 180 milionů získala za 58 milionů korun.
0 comments
add comment

Related articles