Jak ovlivnila aktuální pandemická krize žité prostředí? Lze ji uchopit jako šanci, nebo převažují negativa? Jak se proměny (home office, digitalizace apod.) propisují do architektury? Jaké projekty se (ne)uskutečnily a co nás čeká do budoucna? Do diskuzní prezentace přijali pozvání Martin Hejl (KOLMO.eu / Loom on the Moon), Bára Šafářová (University of Washington, Tacoma) a Osamu Okamura (děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci).
Moderátor: Helena Huber-Doudová (kurátorka, NGP) Datum konání: 25.1.2021, 18:00 hod Místo konání: FB NGP Doba trvání: cca 70 min Cena: zdarma
NGP On Air | Současné umění a architektura je série online diskuzních prezentací (nejen) o vlivu pandemie a nových příležitostech v kontextu umění a architektury. Nejde o návrat k "jako dřív", ale o otázku "jak jinak" a lépe? Otevírají se témata – pokud bude živé publikum a veřejná místa na delší dobu omezeny, jaké další způsoby komunikace, prostoru a reprezentace se mohou vytvořit? Začnou díla získávat novou formu? Jaké trendy v umění a architektuře posílí a které budou naopak slábnout? V pravidelném měsíčním intervalu představí kurátorky Sbírky moderního a současného umění NGP Helena Huber-Doudová a Adéla Janíčková architekty a umělce, jejich připravované (i zrušené) projekty. Následná společná diskuze vytvoří obrázek aktuální zkušenosti mezi tvůrci, nastíní kontext na osobní i společenské úrovni (např. z hlediska podpory architektury a umění v ČR i jiných zemích).
Osamu Okamura je děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci (FUA TUL). Je bývalým šéfredaktor architektonického časopisu ERA 21. V minulosti byl programovým ředitelem mezinárodního festivalu a konference za obyvatelnější města reSITE, kurátorem evropského projektu Shared Cities Creative Momentum, performer, je členem správní rady Nadace české architektury a řady architektonických odborných porot a grémií.
Bára Šafářová přednáší urbanismus a urban design na University of Washington Tacoma. Je absolventkou doktorandského programu architektury na Texas A&M univerzitě, USA. V disertační práci se věnovala socio-ekonomické segregaci měst a kolonií na hranici mezi Spojenými Státy a Mexikem. Její širší zájem zahrnuje roli architektury a urbanismu v prostorové diskriminaci menšin. Studovat začala na FUA v Liberci, odkud se přesunula na University of East London. Magisterské studium architektury dokončila na London Metropolitan University, a územního plánovaní na Texas A&M univerzitě. V Londýně pracovala několik let v architektonických a design studiích, která se specializovala na rezidenční projekty a tzv. environmentální branding nákupních center a letišť.
Martin Hejl je hlavní architekt KOLMO.eu a spoluzakladatel multimediálního studia Loom on the Moon. Po studiích na FUA TUL krátce pracoval v Kodani v BIG a následně v OMA v Rotterdamu, kde se věnoval především mezinárodním urbanistickým projektům (Moskva, Doha, Brusel, ad.). Po návratu do Prahy se orientuje na audiovizuální a multimediální produkce, spolupracuje s řadou institucí jako Česká televize, Národní muzeum, Muzeum hl. města Prahy nebo Národní galerie Praha. Byl autorem české expozice na benátském bienále architektury 2014 a vyučoval na FUA TUL a Archip.