Do obchodů můžete volit vinyl, SPC i dřevo

Publisher
Tisková zpráva
13.06.2024 17:15
Kratochvíl parket profi, s.r.o.

Dnešní krytiny většinou splňují už "v základu" vyšší nároky komerčních prostor (obchody, kanceláře, restaurace atd.), tzn. že v kolonce zátěžová třída mají uvedeno alespoň číslo 23, nebo dvojčíslí začínající rovnou trojkou (31 atd.). "O zařazení krytiny do zátěžové třídy rozhodují dvě věci, síla vrchní nášlapné vrstvy a způsob pokládky," vysvětluje Aleš Viktorin, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi. Kritéria pro pokládku v komerčních prostorech mohou splnit v podstatě všechny typy podlah, od vinylů, přes SPC krytiny až po dřevo.


Dělicí čára mezi podlahovou krytinou "dostačující" pro bytové účely anebo vhodnou pro komerční sféru byla v minulosti nastavena na počet návštěv ve výši padesát lidí denně. Ale pozor, nezaměňujme zátěžovou třídu, která se vztahuje k opotřebení podlahy běžným provozem (zjednodušeně frekvence pohybu lidí), s odolností krytiny třeba vůči střetům s ostrým předmětem.

Začněme popořádku, zátěžové třídy jsou tři. Třída začínající číslicí dvě je určena pro bytovou výstavbu, následuje "trojka" pro komerční zátěž, jako jsou obchody, restaurace, a pro náročný průmyslový segment je třeba vybrat třídu se čtyřkou na začátku. V rámci těchto tříd jsou ještě stupně, které vyjadřuje druhá číslice v pořadí – např. krytina se zátěžovou třídou 21 snese méně než krytina označená třídou 23. Jednotlivé třídy se navíc prolínají, takže krytina s třídou 23 z bytové řady se fakticky rovná třicet jedničce, tedy "nejslabší" z řady pro komerční využití (ta zahrnuje stupně 31, 32, 33 a 34).


Do třídy pro maximální zátěž je třeba krytinu přilepit

O zařazení krytiny do zátěžové třídy rozhodují dvě věci, síla vrchní nášlapné vrstvy a způsob pokládky. Norma stanoví, že v zátěžové třídě čtyři pro průmyslové využití musejí být vždy celoplošně přilepeny, pro komerční prostory povoluji i pokládku plovoucím způsobem. Druhým parametrem je tloušťka nášlapné vrstvy. "Rozdíly nejsou dramatické, u třicet jedničky je definovaná nášlapná vrstva 0,3 mm, tloušťka 0,4 mm už odpovídá třídě 32. 0,55 mm je adekvátní třídám 33, resp. 42 a vyšší zátěžová třída má předepsáno 0,7 mm. Tak je to definováno normou, ale někteří výrobci mají nášlapnou vrstvu ještě silnější," pokračuje Aleš Viktorin z KPP.


Nejvyšší zátěžovou třídu s nášlapem 0,7 mm nabízí např. švédský výrobce vinylů Kährs, německé WINEO se věnuje vinylům do síly nášlapné vrstvy 0,55, ale zároveň má ve své nabídce elastické podlahy PURLINE, které v kolekci 1500 také dosahují nejvyšší zátěžovou třídu na úrovni průmyslového zatížení. Mimochodem, bio podlahu Wineo PURLINE 1500 by v nadsázce šlo použít i na povrch silnice – při testování vysokou školou v Bielefeldu se totiž na podlaze ani po 25.000 přejezdech s 500 kilogramovým nákladem při rychlosti 6 km/hod. neprojevilo žádné opotřebení! Za vynikající odolnost je v pozitivním slova smyslu zodpovědný kompozitní bio polyuretan ecuran, který tvoří 0,3 mm silnou nášlapnou vrstvu.

Průmyslové zátěže by hravě dosáhly např. minerální krytiny SPC, například od výrobců Arbiton či Kährs, ale s ohledem na způsob pokládky na zámek dle normy dosáhnou "jen" na třetí třídu. "Do prostor typu restaurace či obchodů jsou tedy určitě vhodné," vysvětluje Aleš Viktorin z KPP.


Pro dřevo platí, čím méně, tím tvrdší

Kapitolou samo o sobě je dřevo. U dřeva se zátěžové třídy neuvádějí, neexistuje žádné normativní doporučení, kam lze které použít. Rozhoduje tvrdost dřeva, která je závislá na samotné dřevině. A hodnotu tvrdosti určuje Brinellova stupnice. Dub je brán jako středně tvrdá dřevina, na Brinellově stupnici tvrdosti se u dubu udává koeficient 3,7 stupňů, buk je v podstatě stejný 3,8. Pokud chce zákazník opravdu tvrdou dřevinu, tak musí sáhnout po exotice, jako je merbau či jatoba s průměrnou hodnotou 7. "Ale existuje výjimka, to jsou dýhované vícevrstvé podlahoviny, jako třeba švédský Kährs například v kolekci Life," upozorňuje na paradox Aleš Viktorin: "Když použijete dub pouze jako dýhu na nosné tvrdé HDF desce, tak rázem dosáhnete na 5,8 až 6 stupňů na Brinellově stupnici. Díky tvrdé nosné HDF desce, na které je z ušlechtilého dřeva pouze dýha, tak mají tyto podlahoviny z kolekce Kährs Life podstatně vyšší tvrdost, než když máte podlahu celou z té samé dřeviny v 15 mm tloušťce."


0 comments
add comment

Related articles