Z kosmu na zem, přesněji na podlahové krytiny SPC Arbiton sestoupila technologie Titanium Nano Layer, aby o třicet procent zvýšila odolnost těchto minerálních podlah proti poškrabání. Technologii pracující s částicemi v řádu miliardtin metru (10-9) neuvidíte ani pod mikroskopem, zato když si vezmete houbičku na nádobí a „poškrábete“ tou drsnější stranou dvě podlahy, jednu bez a druhou s ochrannou vrstvou Titanium Nano Layer, tak rozdíl v poškrabání uvidíte pouhým okem.
Ochranná vrstva Titanium Nano Layer funguje na atomární úrovni. „Krytina je ošetřena lakovanou vrstvou, která se díky nano velikosti částic dostane i do těch nejmenších mikro pórů krytiny, které nejsou vidět ani pod mikroskopem. Nanometr je jedna miliardtina metru, tedy 10-9 metru, což je nepředstavitelně malá částečka. Ale právě tato mikro část tekutiny zateče i do těch nejmenších spár. A tím, že vyplní tyto drobné póry, zvýší až o třicet procent odolnost krytiny proti poškrabání,“ vysvětluje princip fungování Milan Mrkáček. Oproti tomu struktura klasického laku je násobně větší, proto obyčejný lak zůstane jen na povrchu krytiny, nedostane se dovnitř a má tedy nižší odolnost.
I když kočka poškrábe asi všechno, přece jen odolnost ochranné vrstvy Titanium Nano Layer je viditelná na první pohled i po kočičím ataku. Demonstrovat účinnost ochrany lze třeba právě s houbičkou na nádobí. „Pokud byste drsnou stranou houbičky zkusili přejet po klasickém vinylu nebo SPC a pak se stejnou intenzitou po podlaze s vrstvou Titanium Nano Layer, tak uvidíte totální rozdíl,“ dodává Milan Mrkáček z KPP.
Výrobce minerálních krytin Arbiton poprvé ochránil nano vrstvou své kolekce Arbiton Liberal (11 dubových a 1 ořechový design) a Arbiton Amaron (dubové dekory v kolekci Wood a kamenné v kolekci XXL Stone Design). Nyní už je vrstva Titanium Nano Layer standardem u všech SPC krytin Arbiton, včetně nových kolekcí Herringbone (v designu rybí kosti) a Superiore (s povrchovou úpravou Synchrostructure s reálným povrchem dřeva).
Bez zajímavosti není ani to, že Arbiton funguje nejen jako výrobce, ale i jako zkušební laboratoř. „Než začali sami vyrábět podlahy, tak je testovali a díky tomu získali bohaté zkušenosti a dobře věděli, co funguje a čeho se vyvarovat,“ prozrazuje Milan Mrkáček z KPP.