V Ostravě finišuje přestavba historické budovy někdejších jatek

Vložil
ČTK
04.03.2022 20:35
Ostrava

Robert Konieczny
KWK PROMES


Ostrava – V Ostravě finišuje přestavba historické budovy někdejších jatek, která se promění v galerii moderního umění. Stavba by se veřejnosti mohla otevřít v květnu letošního roku. Stát by měla zhruba 191,5 milionu korun bez DPH, což je o necelých 30 milionů korun více, než se původně předpokládalo. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.


"Místo v tuto chvíli vypadá ještě jako staveniště, ale de facto se blížíme postupně do finále. V této chvíli pracujeme s termínem dokončení v dubnu, upozorňuji ale, že i s ohledem na celosvětovou situaci, kdy hrozí odliv pracovníků z Ukrajiny, což už i v jednotkách pociťujeme, se nám to tedy ještě může hnout," uvedla Bajgarová. Stavba má podle ní za sebou nejsložitější věci a nyní se řeší její dokončování. "Na tuto stavbu navazuje samostatnou zakázkou (úprava) veřejného prostoru. Poté, co bude objekt zkolaudován, tak se bude ještě v následujících měsících opravovat okolní veřejný prostor. Předpokládáme, že by se objekt mohl otevřít veřejnosti v květnu, nejprve formou výstavy, která ukáže historii jatek, rekonstrukci i plány z hlediska okolí," řekla Bajgarová. První výstava galerie Plato je plánována na září.

Podle náměstkyně se při přestavbě objevila řada problémů, například se statikou, s nimiž se původně nepočítalo a neodhalily je ani prvotní průzkumy. Shazovat se musely například některé stropy, odstraněna byla i část objektu, který nebylo možné zachovat a musel být nahrazen novostavbou. Kvůli technickým změnám se posunul i termín dokončení stavby, která původně měla být hotova na podzim loňského roku.

Podle vedoucího projektu Lukáše Ponczy je celá přestavba historické budovy velmi náročná. Interiérům bude dominovat bílá barva a na řadě míst se využívá designová betonová stěrka, například na stěnách, která se dováží z Itálie. Kromě výstavních prostor či zázemí pro vedení galerie jsou součástí objektu také ubytovací kapacity pro případné hosty nebo kavárna. V objektu je i speciální síň vybavena technologickým zařízením, které umožňuje vystavování starých uměleckých děl. Budova má i šest různě velkých otočných bran, které budou rovněž opatřeny designovou stěrkou. "Celý ten objekt byl složitý, ale tato technologie (otočných bran) patří k těm složitějším," uvedl Poncza. Důvodem je to, že jde o první takový prvek v Česku. Zajímavostí jsou i cihlové stěny, z nichž je postavena nejen převážná část obvodového zdiva, ale i část interiéru. Všechny původní cihly, které bylo možné v objektu ponechat, v něm zůstaly. Cihly, které se obměňovaly či nově dodávaly, jsou speciálně patinovány tak, aby působily jako původní zdivo. "Památkáři jednotlivě identifikovali každou cihlu, zda je třeba ji vyměnit, doplnit nebo nahradit a poté se to barevně ladí, de facto špiní, aby to získalo nějaký jednotný barevný vzhled. Objekt nemá vypadat jako nový cihlový, ale skutečně jako historický. Je to striktně pod kontrolou památkářů," uvedla Bajgarová. Poncza odhaduje, že obměněno bylo několik desítek tisíc cihel, předpokládá, že zhruba polovina cihel je původních, polovina se obměňovala a speciálně ošetřovala. Na míru se vyráběla také okna.

Památkově chráněný objekt se přestavuje podle návrhu polského studia KWK Promes architekta Roberta Konieczného, vzešel z architektonické soutěže vyhlášené v roce 2017.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Oprava jména galerijní instituce
Magdaléna Michlová
06.03.22 08:08
Silueta města
starý architekt
08.03.22 10:25
zobrazit všechny komentáře

Související články