Praha - Podpora z programu Nová zelená úsporám (NZÚ), který provozují Státní fond životního prostředí (SFŽP) a ministerstvo životního prostředí (MŽP), se navýší o deset miliard korun. Peníze úřady vyčlení z Modernizačního fondu, který čerpá finance z výnosů emisních povolenek. Zároveň dotační program od února zvýší a zefektivní podporu fotovoltaiky pro rodinné domy. Změny se nebudou týkat dotací z výzvy Oprav dům po babičce, NZÚ Light ani programů na podporu bytových domů. MŽP o tom informovalo v tiskové zprávě.
Standardní program Nová zelená úsporám podporuje všechny kategorie zateplování, je tedy možné žádat o dotaci i na základní či dílčí zateplení. Od září minulého roku je vedle dotací pro rodinné domy možné čerpat podporu také na bytové domy, kde žijí senioři, rodiny pobírající příspěvek na bydlení nebo lidé se třetím stupněm invalidity. Dotace mohou pokrýt až polovinu výdajů a vyplácí se po realizaci investice. Žadatelé, kteří zateplí svůj dům komplexně, mohou získat až 950.000 korun. U novostaveb se podpora týká staveb v nejvyšším energetickém standardu a výše dotace činí nejvýš 535.000 korun. U podpory na rodinné domy mohou domácnosti získat bonusy pro znevýhodněné regiony, stejně jako bonusy za kombinace opatření.
Od 15. února se navýší také podpora na instalaci fotovoltaiky na rodinných domech. Nově bude možné čerpat na instalaci fotovoltaických panelů bez dílčí podpory na zateplení dotace do 160.000 korun. Žadatelé, kteří zkombinují instalaci fotovoltaiky se zateplením, dostanou navíc bonus 40.000 korun a v součtu tak příspěvek může činit až 200.000 korun. Na instalaci fotovoltaické elektrárny (FVE) bude možné dostat 35.000 korun nebo 60.000 korun s využitím tepelného čerpadla. Na tepelné čerpadlo s ohřevem vody připojené na fotovoltaiku bude dotace činit až 125.000 korun. Získat bude možné také bonus 10.000 korun na FVE, která zajistí ohřev vody.
"Nová zelená úsporám je a bude podporou energetických úspor domácností. Program jsme proto upravili tak, aby motivoval všechny vlastníky rodinných domů především ke komplexním renovacím. Ty jim přinesou významné úspory, zvýší komfort bydlení, přispějí k renovaci bytového fondu a v neposlední řadě se budou podílet na snižování celkové spotřeby energií a emisí skleníkových plynů na celorepublikové úrovni," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Důvodem navýšení je podle MŽP také enormní zájem o dotace z Nové zelené úsporám. Navýšení alokace by mělo zajistit podporu pro dalších více než 50.000 domácností. V končící výzvě k čerpání dotací, která se otevřela loni 26. září, bylo podáno více než 27.000 žádostí. Největší zájem byl o podporu na fotovoltaiky, o kterou ministerstvo eviduje 18.000 žádostí, což tvoří dvě třetiny všech žadatelů.
Podle odborníka na energetické úspory ze společnosti Weber, Saint-Gobain Miloše Hutníka je hlavním důvodem pro změnu pravidel programu větší důraz na podporu komplexních opatření rodinných domů. Řada lidí totiž instalovala fotovoltaiku i na domy s vysokou energetickou náročností, což podle něj nemá ekonomický ani ekologický smysl. Důležité je nemovitost nejdříve zateplit a až následně na ni nainstalovat fotovoltaický systém.
"Je třeba si totiž uvědomit, že k největší spotřebě energie dochází v zimě, kdy je třeba objekty vytápět. Řada domácností k tomu využívá plynové kotle, případně tepelná čerpadla nebo další zdroje energie. Pokud domácnost k vytápění využívá elektřinu, nedokážou v zimě fotovoltaické panely vyrobit dostatek energie na pokrytí spotřeby. Pokud domácnost využívá jiné způsoby vytápění, neřeší fotovoltaické panely hlavní příčinu plýtvání energiemi a vysokých nákladů," dodal Hutník.