V bytě na maloměstě - nejlepší ateliér Ing. arch. Jan Hora, MgA. Barbora Hora, Ing. arch. Jan Veisser
Mikulov se potýká s obrovským boomem turistického ruchu. To s sebou nese ekonomický prospěch, ale zároveň gentrifikaci. Zajímavé objekty v centru města se povětšinou mění na penziony a trvalé bydlení se odsouvá na okraj. Předmětem zadání je návrh polyfunkčního domu do centra Mikulova s převažující obytnou funkcí. Parcela se nachází v centru města v komplikované poloze mezi komunikacemi. Ze strany Husovy ulice tvoří zákoutí a celkově má trojúhelníkový tvar. Návrh bude vyřešený včetně detailů a interiéru vzorového bytu. Jak má vypadat bydlení v bytě na maloměstě?
Dům u řeky - oceněný projekt autor: Tatiana Uhríková (3. ročník BSP) vedoucí ateliéru: Ing. arch. Vítězslav Nový, Ing. Michal Palaščák zadání: Vertikální ateliér. Spojení vody a bydlení - typologie domu propojeného s řekou - potenciál vody - říční parter - řeka jako osa - městská příroda. Území na pomezí kompaktního města, brownfieldu a volných nevyužitých ploch zbytkové zeleně, nabízí mnoho míst k zastavění či ke kultivaci. Cílem návrhu je provázat říční krajinu s organismem města, ukázat skrytý potenciál „zaprášené" lokality. autorská zpráva: Život vždy patřil vode, vody patria riekam a rieky mestám. Brno tiež nie je výnimkou. Preteká ním možno už trochu zabudnutá Svitava, ktorej bývalé priemyselné nábrežie toho k životu vela neponúka, a preto sa tohtosemestrový ateliér niesol v duchu hladania strateného potenciálu svitavskej náplavky. Bytový dom ako súčasť radovej zástavby představuje typ cohausing bývania, určeného študentom, mladým pracujúcim a uďom, ktorí radi zdieajú svoj životný priestor. Dom sa skládá z obytných buniek a spoločenských priestorov - 6 nadzemných podlaží usporiadaných systémom split level, jedno podzemně podlažie a dve strešné terasy. Reaguje na dve světové strany, východ zo strany nábrežia a západ so strany existujúcej zástavby. Prízemie prstupné nábrežiu slúži ako spoločenský priestor určený přednáškám, letnému kinu a pod. a tiež obsahuje kaviareň, umiestnenú v susednom parteri. V jadre dispozície na nachádza schodisko s vnútorným zelenm átriom a výtah. Z tohto komunikačného priestoru ústia vstupy do siedmich obytných buniek, ktoré obsahujú dve spálne, lodžiu, kúpeňu s wc a chodbu. Ústredný prvok dispozície domu tvoří zdieaná kuchyňa s jedálňou, ktorá prechádza dvoma podlažiami a obsahuje tiež mezonetovú časť s knižnicou, ktorá prechádza až do priestorov parteru. Stolovanie ponuka výhad na nábrežie, s možnosťou vychutnat' si vonkajšiu atmosféru vďaka posuvných oknám. Na západnej straně domu sa v úrovni kuchyně nachádza spoločná pracovňa, alebo inak spoločenský využitený priestor. Sociálny koncept domu umocňuje kompozícia schodiska, ktoré je v každom podlaží umiestnené tak, aby usměrňovalo pohyb nájomníkov okolo kupení, ktoré sú celopresklenené.
Beseda komunitní centrum Komárov - oceněný projekt autor: Pavla Nesvadbíková vedoucí ateliéru: doc. Ing. arch. Josef Kiszka, Ing. arch. Petr Hýl zadání: Centrum lokální občanské společnosti, polyfunkční komunitní objekt v centru sídla nebo jeho části pro stabilizaci a socializaci místního společenství; Lokalita Brno Komárov nebo jiná vhodná lokalita i jiného města dle vlastního výběru studenta; Práce bude probíhat v týmu vertikálního ateliéru i individuálně, od analýz a interpretace, přes predikativní spekulaci k syntéze a formalizaci. Metoda a obsah budou uzpůsobeny individuálním potřebám a zájmům studenta. autorská zpráva: Když se kouknete na mapu Komárova, uvidíte na ní dva světy - na jedné straně panelové domy uspořádané do bizarního tvaru, na druhé straně přes silnici téměř vesnickou zástavbu rodinných domů s kostelíkem a návsí. Komunitní centrum se snaží tyto dva světy propojit pomocí 3 principů. 1. Princip: Rozdělení na jednotlivá centra Lidé se rodí s jakýmsi balíčkem zájmů. Snadno od sebe odlišíte outdoorového nadšence, umělce nebo energického organizátora. A právě díky těmto společným rysům v našich schopnostech si hledáme partnery, přátele, práci... Rozdělení centra na jednotlivé části vyjadřuje soubor toho, co nám bylo dáno do vínku. 2. Princip: Křížení cest Komunitní centrum je rozděleno na bloky podle předpokládaného nejčastějšího pohybu chodců (bytovky-MHD, škola - MHD). 3. Princip: Doplnění Náplň komunitního centra je založena na odlišnostech v životním způsobu obyvatel paneláků a rodinných domů. Co lidé považují za negativa? Máme malou kuchyň! Nemůžu se učit! Nemůžu cvičit na bicí! Na balkoně nemůžu kutit! / Na stáří nevíme, co s prostorem! S rodinou se vidím jen u večeře! A co naopak oceňují? Známe svoje sousedy! Naše děti si spolu hrají na hřišti! Do začátku nám tento byteček úplně stačí! / Máme vlastní zahrádku! Můžeme si dům předělat k obrazu svému ! Kreativní centrum obsahuje DIY workshopy (vaření a PC) a volně přístupnou dílnu. V ekocentru se nachází dětská klubovna a auditorium. Co - working je rozdělen na dvě části - chill out pro teenagery a pracovní zónu. Pod centrem je umístěna i volně přístupná hudební zkušebna. Celé co - working centrum má být útočištěm pro ty, kteří potřebují trochu soukromí. Farní centrum doplňuje zástavbu u kostela a je myšleno především jako místo pro rodiny s dětmi - obsahuje dětský koutek, třídu na výuku náboženství a prostor pro různé slavnosti. A naposledy multifunkční sál, který v Komárově prostě chyběl.
Future of Brno exhybitation center - oceněný projekt autor: Vedrana Radovic (Erasmus+) vedoucí ateliéru: Ing. arch. Kateřina Dokoupilová Pazderková, doc. Ing. arch. Maximilian Wittmann, Ph.D., Ing. arch. Lenka Štěpánková zadání: Brno Exhibition Center was planned as a logistic, scientific and industrial hub of Central Europe. It's consisted of exhibition halls and open-air areas with the purpose of showcaseing and hosting events of various kinds. It is situated in the western part of Brno, surranded by Hlinky and Krizevskeho street in the north and east and highway in the west and south. Specific purpose ofthe center and way ofuse created new challanges forthe project proposal. Biggest problem ofthe center is the entrance area not being defined in the right way. At this moment it's used primarly as a parking lot. Moreover, communication between major tram stop Vystavyste and entrance is not clear, making visitors search for entrance instead of it inviting them directly inside the center. Second problem of the location is the northern border and lack of any purpose of the area. Brno Exhibition Centre (BW) is a part ofthe city structure. It offers many developing areas. These areas can be used for new halls, public spaces and entry platforms. These objects and spaces could be flexible and so could be used also for other functions. The unique exhibition center with its specific form and history offers rare plots rich on extensive connections and surrounding context. Studio will be going on with cooperation ofthe main BW architect Ing. arch. Lenka Štěpánková.
Já a Sokol - speciální cena TON Kobyliaková Tatiana, Zatloukal David, Zbellová Zuzana (1. ročník MSP) vedoucí ateliéru: Ing. arch Nicol Gale, MgA. Svatopluk Sládeček zadání: Publikace je výsledkem semestrálního projektu ateliéru experimentální tvorby na fakultě architektury VUT v Brně pod odborným vedením Nicol Gale a Svatopluka Sládečka. Analytická práce pro předdiplomní projekt mapuje metodami základního výzkumu a následné aplikace historii i současnou situaci architektury sokoloven v České republice, s využitím dat a za laskavé pomoci oddělení architektury Muzea města Brna, České obce sokolské, Sokola Brno I a Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost JMK. Poděkování patří všem zástupcům sokolských žup JMK. Semestrální analytický projekt studentů magisterského modulu. Analytická práce pro předdiplomní projekt mapuje metodami základního výzkumu a následné aplikace historii i současnou situaci architektury sokoloven . Projekt má potenciál přispět k vytvoření metodiky záchrany sokolské architektury i odkrýt sociální, etnologický a ekonomický rozsah současného stavu fenoménu architektury sokoloven.
Vila Savoy - nejlepší ZAN Aneta Cvrčková, Adéla Bermellová, Marek Hlavička, Petra Remutová (1. ročník BSP) vedoucí ateliéru: Ing. arch. Jiří Vítek zadání: Kiesler Onthology (genotyp a fenotyp bydlení)
Ateliérový projekt byl rozdělen na dvě fáze. V první fázi jsme pracovali na podrobné analýze původní vily Savoye od Le Corbusiera z hlediska jazyku, struktury a programu. Na základě této podrobné analýzy jsme vytyčili problémy a klíčové prvky vily, jako například střešní zahrady, architektonickou promenádu a rampu. Tyto prvky jsme následně artikulovali v konečném návrhu vertikální vily, která je po úhlopříčce obklopena exteriérovou rampou umožňující přístup do každého patra a bohaté výhledy do okolí. Dominantním prvkem jsou vedle rampy dvě zelené plochy - terasa v otevřeném mezipatře a střešní zahrada. Otevírání dveří do agendy architektury si postaví otázku jsou-li nějaké dveře a jeli vlastně nějaká architektura. Od Kandinského Bodu, čáry a plochy půjdeme vlastní interpretací existující stavby do hlubší analýzy kanonických vil praotců moderní architektury. Frierick Kiesler patří mezi průkopníky posunování hranic uvažování v architektuře, na této platformě spekulace budeme interpretovat vlastním jazykem světoznámé a průkopnické vily Savoy (Corbi), Farnswoth house (Mies) a Endles House (Kiesler).