Agrostav bývalou administrativní budovu Perla v Ústí n.O. na byty nepřestaví

Vložil
ČTK
12.09.2023 19:40
Ústí nad Orlicí


Ústí nad Orlicí - Společnost Agrostav ustoupila od svého plánu přestavět bývalou administrativní budovu Perla 01 v Ústí nad Orlicí na byty a komerční prostory. V roce 2021 uzavřela s městem na základě výběrového řízení smlouvu o budoucí koupi objektu za 6,2 milionu korun, po vyhodnocení všech okolností ale zjistila, že by investice nebyla rentabilní. Smysl by měla jen při zbourání původní budovy a výstavbě zcela nové, řekl ČTK starosta Petr Hájek (sdružení Oušťáci).


"Ve smlouvě byly milníky, dokdy má být předložena projektová dokumentace a stavební povolení, aby se smlouva stala kupní smlouvou a došlo k přepsání na katastru. Bohužel Agrostav tento milník nenaplnil s odůvodněním, že z ekonomické analýzy vyšlo, že záměr vybudovat 31 bytových jednotek plus komerční prostory v rámci rekonstrukce ekonomicky nevychází a že by vycházel pouze za předpokladu, že by došlo zcela nebo zčásti k demolici objektu. To ale neumožňuje regulační plán, proto od záměru ustoupili," uvedl Hájek.

Společnost má podle něj stále zájem o pozemek se stavbou. Projekt by přepracovala, musel by se ale změnit regulační plán, aby bylo možné objekt zbourat. V současnosti je smlouva o smlouvě budoucí kupní ukončena. "Jsme opět na začátku a musíme v zastupitelstvu rozhodnout, jestli změníme regulační plán a vypíšeme nové výběrové řízení na prodej budovy, nebo plán měnit nebudeme a budeme v soutěži hledat nového investora, který by do toho vstupoval s rizikem, že rekonstrukce bude finančně náročná," řekl Hájek.

Bývalá textilka Perla 01 se nacházela na více než třech hektarech poblíž centra. Areál město koupilo za 30 milionů korun v roce 2011. O dva roky později radnice vyhlásila architektonickou soutěž, poté vydala regulační plán, v letech 2017 a 2018 demolovala výrobní haly a další objekty, které zabíraly více než 80 procent rozlohy. Město si chce ponechat jen menší část plochy, vybudovalo v místě za 85 milionů korun bez DPH Dům dětí a mládeže, bývalou kotelnu, strojovnu a část administrativní budovy chce přeměnit na galerii současného umění s odkazem na textilní historii města. Pardubický kraj chce na části území po bývalé továrně postavit ateliéry pro střední školu uměleckoprůmyslovou. Ústí v areálu také prodalo pozemek, na němž soukromá firma postavila rehabilitační centrum s poliklinikou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články