Břeclavští zastupitelé schválili opravu obřadní síně na židovském hřbitově

Vložil
ČTK
18.01.2023 20:25
Břeclav

Břeclav - Břeclavští zastupitelé na dnešním mimořádném zasedání schválili opravu obřadní síně na židovském hřbitově v Břeclavi. Pro bylo všech 26 přítomných zastupitelů. Práce mají stát 23 milionů korun, městu se ale díky spolupráci se slovenským městem Sládkovičovo podařilo získat dotaci 11 milionů z programu přeshraniční spolupráce. Podmínkou je dokončení stavby ještě v letošním roce.


"V loňském roce se nám podařilo dohodnout přeshraniční spolupráci s městem Sládkovičovo, se kterým nás pojí historie rodu Kuffnerů. Výsledkem této spolupráce je projekt Na věčnou paměť, na který se nám nyní podařilo získat peníze," uvedlo dříve vedení radnice.

Oprava čeká kapli i prostranství před hřbitovem. Sládkovičovo opraví prostory zámeckého parku.

"Stavba musí být podle dotačních podmínek programu přeshraniční spolupráce Interreg dokončena do konce roku 2023. Termín je šibeniční, ale věříme, že to stihneme. V loňském roce jsme instalovali na židovský hřbitov panely s historickou tematikou, o rok dříve jsme provedli zajištění kaple a v místě probíhají komentované prohlídky nebo koncerty pro veřejnost," uvedlo vedení města.

Rodina Kuffnerů byla podnikatelská rakousko-uherská a později rakouská, slovenská a česká rodina židovského vyznání. Na území dnešní České republiky působili Kuffnerové především v Břeclavi, odkud pocházejí. Nejvýznamnějším členem byl první židovský starosta Břeclavi, cukrovarník Hermann Kuffner, roku 1900 povýšený do šlechtického stavu. Druhá větev rodu Kuffnerů, kterou reprezentoval Karl Kuffner, působila v dnešním slovenském Sládkovičovu, kde stojí historický cukrovar, rodinná hrobka a kostel.
0 komentářů
přidat komentář