Alšova jihočeská galerie vyhlásila soutěž na budovu v Českých Budějovicích

Vložil
ČTK
23.02.2024 16:55
České Budějovice

České Budějovice – Alšova jihočeská galerie (AJG) vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na stavbu nové budovy na českobudějovickém Senovážném náměstí. V současnosti AJG sídlí v jízdárně zámku Hluboká nad Vltavou. Náklady na výstavbu nové budovy se pohybují kolem 800 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí AJG Paulina Skavova.


Zřizovatelem galerie je Jihočeský kraj. Podle hejtmana Martina Kuby (ODS) je Alšova jihočeská galerie významným hráčem v kultuře nejen v regionu, ale v celé České republice. "Myšlenka vytvořit důstojné, odpovídající prostory pro AJG není nová, ale vždy chyběla vůle a chuť a potřebný tah na branku tento záměr zrealizovat," dodal.

AJG má přibližně 20.000 uměleckých předmětů. Jedná se o obrazy, sochy, kresby, grafické listy, keramiku a porcelán. "Současné vedení kraje intenzivně usiluje o realizaci projektů, které dokážou posunout celý region dopředu," řekl hejtman.

Termín pro podání soutěžních návrhů je do 10. května. Návrhy zhodnotí porota složená ze zástupců galerie, kraje, města a nezávislých odborníků. "V České republice a v Československu se za posledních 100 let nepodařilo uskutečnit novostavbu pro muzeum umění. Toto je tedy vzácná a neopakovatelná příležitost vytvořit místo, které bude nejen domovem umění, ale také architektonickým a kulturním skvostem. Naším cílem je prostor, který bude otevřený dialogu, inspiraci a tvůrčímu vyjádření. Věříme proto, že architektonická soutěž osloví řadu předních českých i evropských architektů a dostaneme velké množství kvalitních návrhů. Přípravě zadání a podmínek jsme věnovali téměř půl roku," uvedl ředitel AJG Aleš Seifert.

Galerie měla loni rekordní návštěvnost 90.310 lidí. Nejvíc lákaly práce Hanse R. Gigera, autora filmového Vetřelce, které vidělo 46.000 návštěvníků.
0 komentářů
přidat komentář

Související články