České dráhy zahájily soutěžní dialog na nové sídlo pro 1400 zaměstnanců

Vložil
ČTK
25.04.2024 07:30
Praha

Praha - České dráhy (ČD) zahájily soutěžní dialog na nové sídlo skupiny ČD v Praze. Administrativní a provozní zaměstnanci ČD jsou aktuálně v několika budovách v Praze, dráhy tedy hledají velký administrativní komplex s kapacitou pro 1400 zaměstnanců. Sestěhování by přineslo roční úsporu v desítkách milionů korun na provozních nákladech. Účastníci dialogu mohou nabídnout stávající komplexy nebo výstavbu nové budovy na pozemcích ČD a jiných subjektů. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě.


V současnosti ředitelství ČD sídlí v budově ministerstva dopravy na nábřeží Ludvíka Svobody. Podle generálního ředitele ČD Michala Krapince je stávající historická budova nevyhovující. "Je tmavá, neekologická, není v blízkosti železnice a z důvodu památkové ochrany není možné v ní dělat nějaké větší stavební zásahy," uvedl. Od nového moderního sídla si slibuje přilákání nových zaměstnanců. "Také se zbavíme mnoha nájemních smluv a zbytného majetku. Ročně tak ušetříme na samotném provozu desítky milionů korun," dodal.

Jako forma výběrového řízení byl zvolen soutěžní dialog, který podle ČD zajistí co nejširší a nejtransparentnější způsob výběru. Nové sídlo by mělo poskytnout prostory takřka 1400 zaměstnancům. "V rámci toho byly vytipovány tři vhodné pozemky v Praze, které se nacházejí u tří hlavních železničních uzlů – hlavního nádraží, nádraží Libeň a nádraží Holešovice," řekl Krapinec.

Celková hrubá podlažní plocha budovy by měla být zhruba 18.100 metrů čtverečních, více než dvě třetiny plochy mají být kanceláře. Součástí areálu má být i odpovídající počet parkovacích míst.

Při poptávání nového komplexu dráhy podle Krapince kladou důraz také na environmentální šetrnost budovy. "Chceme, aby součástí budovy byly např. plochy s odpovídajícím podílem vzrostlé zeleně a vegetačních ploch, zařízení pro hospodaření s dešťovou vodou a na střeše fotovoltaika," uvedl. Prostory mají být klimatizované a vybavené komunikační elektronikou kvůli distančním jednáním.

Dráhy řízení zveřejnily v Úředním věstníku EU. Do června budou přijímat jednotlivé nabídky uchazečů, z těch do užšího výběru pošlou tři. Na přelomu roku by dráhy měly výsledky soutěžního dialogu předložit ke schválení představenstvu, dozorčí radě a řídicímu výboru ČD, následně vyhlásí výsledky a podepíšou smlouvu s vítězem.

Aktuální nájemní sídlo na pražském nábřeží Ludvíka Svobody bylo postaveno ve 30. letech 20. století. Kvůli omezené kapacitě pronajatých prostor zaměstnanci skupiny ČD sídlí i v dalších budovách v Praze.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Není to málo ?
Radek Holub
25.04.24 09:14
Tak prej:...
šakal
26.04.24 09:24
zobrazit všechny komentáře

Související články