Píseckou vilu Marta, kterou zasáhl požár, chce majitel opravit pro bydlení

Vložil
ČTK
29.07.2026 14:10
Písek

Písek – Píseckou vilu Marta, kterou v noci z úterý na dnešek zasáhl požár, chce její majitel zrekonstruovat pro bydlení. Požár, jenž způsobil škodu téměř milion korun, poškodil především střechu a krovy opuštěného objektu. ČTK to dnes řekl písecký zastupitel Marek Anděl (Písek srdcem a rozumem), jehož rodině vila patří.


"Shořelo to, co jsme na tom domě udělali. Krovy a střecha byly nové, nic dalšího nijak zásadně poškozené není. Dočítám se na sociálních sítích, že jsem si to udělal sám a že chci vilu prodat, nebo na jejím místě udělat stavební parcely. Ale nic z toho není pravda. Pořád platí, že chci vilu opravit a vytvořit tam bydlení pro rodinu. A nevím, proč bych si to zapaloval, když od pojišťovny nedostanu ani korunu. Protože takhle staré domy nikdo nepojistí," uvedl Anděl.

S rodinou vilu získal před více než 20 lety od bývalých majitelů. Dům postavil ve 20. letech minulého století písecký bankéř Jaroslav Šimek. Pojmenoval ji po své manželce, s níž měl dvě dcery.

Po komunistickém převratu v roce 1948 stát vilu zabral a majitelům nechal jen jediný pokoj. Mladší z dcer bankéře Dagmar Šimkovou poslal komunistický režim v 50. letech do vězení na 14 let kvůli údajnému rozšiřování protirežimních letáků. Starší z dcer, která se rovněž jmenovala Marta, mezi tím emigrovala. Šimková po propuštění z vězení se svou matkou utekla do zahraničí, zamířila za svou sestrou do Austrálie. O svém pobytu ve vězení napsala knihu Byly jsme tam taky. Publikace poprvé vyšla v roce 1980 v nakladatelství manželů Škvoreckých.

"Vilu jsme kupovali od Marty, po jejíž mamince se dům jmenoval. Marty sestra Dagmar už v tu dobu nežila," řekl Anděl. Dagmar Šimková zemřela v roce 1995. Anděl dodal, že vilu kupoval se svou rodinou, s níž chtěl v objektu bydlet. "Ale nepodařilo se nám zatím sehnat dostatek peněz na rekonstrukci, která bude nákladná. Mezi tím si celá naše rodina zajistila bydlení na jiných místech. Ovšem od původního záměru ustoupit nehodlám. Pořád chci vilu opravit, aby sloužila pro účely, pro které byla postavena. Mám už vnoučata, tak třeba ve vile budou bydlet," řekl Anděl.
0 komentářů
přidat komentář