S Janem Krejčím o minimalismu a skrytých zárubních DORSIS

Publisher
Tisková zpráva
07.03.2023 11:00
DORSIS s.r.o.

Elegance v interiéru se v každém období projevuje jinak – současnost přeje jednoduchosti a estetické čistotě. Své k tomu má co říci i společnost DORSIS, český výrobce prémiových skrytých zárubní. S jejím jednatelem Janem Krejčím jsme si povídali nejen o kráse minimalismu, ale hlavně o skrytých zárubních. Ty totiž představují jeden ze základních stylotvorných prvků moderního interiéru, i když – jak říká Jan Krejčí – jejich hlavním posláním je nebýt vidět.

Jaký trend obecně vnímáte v interiérovém designu a architektuře obecně?
Jsme rádi, že Dorsis roste v době, která vyznává minimalismus – styl vrcholně designový, moderně praktický a přitom nedominantní, zkrátka ideální způsob řešení dveřního prostoru. Jako výrobci dveřních systémů vidíme v Dorsis trendy zprostředkovaně díky spolupráci s architekty, developery i zákazníky. Máme štěstí, že se podílíme na moderních projektech a můžeme zblízka vnímat zásadní roli minimalismu na současnou architekturu. Jakkoliv je to koncept rozvinutý před osmdesáti lety, jeho styl je aplikovatelný dnes více, než kdykoliv dříve – vrcholně designový, moderně praktický a přitom nedominantní.

Proč jste se v Dorsisu začali věnovat právě skrytým zárubním?
Obdivujeme designovou jednoduchost a funkčnost a v segmentu dveřních prostor představují skryté zárubně ideální řešení. Dveře se skrytými zárubněmi jsou vhodné pro moderní bytové a hotelové projekty nebo třeba kancelářské budovy, zkrátka představují jeden ze základních prvků současného interiérového designu.

V čem spočívají výhody skrytých zárubní?
Skryté zárubně představují krásné designové řešení dveřního otvoru – zárubeň i panty zůstávají skryté, dveřní křídlo je srovnané v jedné rovině se zdí, na nás je pouze volba designu dveří. Z pohledu konstrukce a techniky nabízejí dveře se skrytými zárubněmi kompletní škálu možností využití – jsou vhodné do zdí a sádrokartonových příček, univerzální pro otevírání dovnitř i ven, s průchodovou výškou až 3500 mm, čili až do stropu většiny běžných interiérů. Výhodou oproti klasickým obložkovým zárubním je rozhodně jednoduchá aplikace stěrek, tapet, obkladů v lícující straně křídla a nižší nutnost údržby všech hran přesahujících líc stěny.

Co je nejdůležitější zohlednit při výběru dveří?
Zákazníci samozřejmě nejraději řeší design dveřního křídla, naším úkolem je asistovat při výběru dveří tak, abychom společně zohlednili praktickou stránku. Je potřeba zamyslet se, kde jsou dveře umístěné – jsou lepší otevíravé nebo posuvné dveře, mají odolávat vlhkosti v koupelně nebo lépe tlumit hluk v tiché zóně bytu? Chceme instalovat doplňkové technické vybavení, například skryté samozavírače, magnetické zarážky? Je zkrátka dobré si uvědomit, že dveře instalujeme natrvalo, proto je třeba věnovat dostatečnou péči volbě správného designového i technického řešení, vyplatí se to.

Sledujete v poslední době nějaké změny v nákupním chování zákazníků?
V segmentu prémiových dveří stále více zákazníků preferuje spolupráci s bytovými designéry a architekty, v případě komerčních projektů a veřejných staveb je spolupráce s investory a architekty přirozená. Pro nás je klíčové zajistit dostatek informací a poskytnout maximální spolupráci těmto odborníkům tak, aby finální realizace skrytých zárubní byly nejen v souladu s designem interiéru, ale i technicky dokonalé.

Z jakých materiálů jsou dveře Dorsis a liší se nějak jednotlivé varianty co do vlastností?
Naprostá většina naší produkce dveří se skrytými zárubněmi DORSIS je připravována na míru konkrétním projektům. Základem konstrukce dveřního křídla Fortius 52 je dvojitý dřevěný rám kombinovaný s lehčenou výplňovou deskou, ale individuální řešení odpovídá technickému zadání, zejména rozměrům dveřního otvoru. Volbu vnitřní konstrukce definují funkční požadavky – jinou vnitřní skladbu mají akustické dveře zajišťující akustický útlum až 37dB, protipožární nebo třeba unikátní bezpečnostní dveře se skrytými zárubněmi.
Pro zákazníka je často nejdůležitější design dveřního křídla, tedy v podstatě viditelná vrchní vrstva - volit může mezi přírodními dýhami, lakovanými deskami MDF nebo přípravou dveřního křídla pro stěrku, tapetování nebo obklady. Opláštění nadstandardně silnou MDF deskou v kombinaci s masívním rámem zajišťuje výjimečnou pevnost dveří Fortius 52, proto není třeba obávat se, že v případě použití obkladů nebo stěrky na dveřích ovlivní dlouhodobou tuhost dveří ve srovnání s lehkou dýhou.

Jak funguje spolupráce Dorsisu s architekty?
Spolupráce s architekty je pro nás zásadní. Nechceme vyrábět prefabrikované zárubně, naším standardem je volba řešení na míru každému projektu na Slovensku i Čechách. Z toho důvodu usilujeme o možnost spolupráce již při přípravě stavby, instalaci našich dveřních systémů je třeba řešit v dostatečném předstihu před dokončovacími pracemi. Architektům i developerům je k dispozici dostatečný tým specialistů, vývojářů i regionálních manažerů, kteří spolupracují na konkrétních projektech.
Vášnivě obdivujeme minimalismus a design, ale nikdy neustupujeme od nároků na prémiovou kvalitu a řemeslo. Víme, že za námi zůstává nejen kvalitní produkt, ale i precizní instalace, což je pro zákazníka klíčové.

www.dorsis.cz
0 comments
add comment

Related articles