Správa železnic vypsala tendr na opravu budovy nádraží v Lovosicích

Vložil
ČTK
20.11.2023 18:05

Lovosice - Správa železnic opraví budovu nádraží v Lovosicích na Litoměřicku. Vypsala tendr na zhotovitele zakázky za 175 milionů korun. S realizací se počítá od dubna příštího roku do srpna 2025. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.


Současná nádražní budova byla postavena v roce 1968 při přestavbě celé stanice. Stavbu s vestibulem kolmo ke kolejím navrhl architekt Josef Danda. Při rekonstrukci bude podle mluvčí zachován původní ráz objektu. Součástí prací je zateplení obvodového pláště i střech. Uspořit náklady na provoz má také rekonstrukce zdroje vytápění, rozvodných sítí a elektroinstalací. U budovy pak vznikne parkoviště a místa pro jízdní kola. Správa železnic už získala stavební povolení.

Na nádraží stavbaři od poloviny letošního roku budují bezbariérová nástupiště, rozhlasové zařízení, informační a orientační systém pro cestující. Nejdůležitější součástí prací je pro město prodloužení podchodu až do Máchovy ulice. Dosud si lidé zkracovali cestu ze čtvrti Nové Klapý na vlak přes frekventovaný železniční koridor, kudy jezdí rychlíky do Německa.

U čtyř nástupišť se hrana zvyšuje na 550 milimetrů nad kolejí, tedy do úrovně nástupu do moderních vlaků. Ke všem se lidé dostanou výtahy. Nad perony budou nové přístřešky, osvětlení. Prostor bude střežen kamerami. Potřebné úpravy provedou odborníci na trakčním vedení. Stihnout všechny práce musí zhotovitelé do konce letošního roku, to je podmínka pro získání evropské dotace. Náklady na celou stavbu jsou zhruba 440 milionů korun.

Správa železnic připravuje ještě další tři stavby na koridoru, a to úsek z Lovosic do Prackovic nad Labem a odtud do Ústí nad Labem a na druhou stranu z Lovosic do Bohušovic nad Ohří. Nejdůležitější stavbou na koridoru z Kralup nad Vltavou až k hranicím s Německem je zavedení evropského zabezpečovacího systému.

Vlaková nádraží v Ústeckém kraji postupně mění vzhled. Nejrozsáhlejší práce se v současnosti týkají opravy památkově chráněné výpravní budovy v Teplicích, jedné z největší v České republice. První etapa prací, která zahrnuje rekonstrukci fasády, výměnu oken, obnovu střechy včetně krovů skončí v 1. čtvrtletí příštího roku, řekl dnes ČTK Pavel Tesař ze Správy železnic.
0 komentářů
přidat komentář