H. Králové vypsal architektonickou soutěž na ulici s komunistickým monumentem

Vložil
ČTK
14.05.2024 19:25
Hradec Králové

Hradec Králové - Město Hradec Králové vypsalo architektonicko-výtvarnou soutěž na úpravu prostranství ulice U Koruny, v jehož středu stojí komunistický monument Galerie cti. Součástí řešení by mělo být nové využití díla z doby takzvaného reálného socialismu. Uzávěrka prvního kola soutěže je 29. srpna, vyplývá ze zadání soutěže. Výsledky architektonické soutěže by chtěla mít radnice do konce roku.


"V první fázi může koncept řešení prostoru předložit každý, kdo splní podmínky účasti v soutěži. Z předložených konceptů vybere odborná porota v anonymním režimu minimálně tři a maximálně pět konceptů, jejichž autory město vyzve k předložení podrobnějších návrhů," uvedl náměstek primátorky pro územní plánování a památkovou péči Adam Záruba (Změna pro Hradec).

Vypsání architektonické soutěže radnice chystala od loňského podzimu. Do zadání soutěže zakomponovala vedle připomínek a názorů umělců, historiků a architektů i názory veřejnosti. Přípravou a organizací soutěže město pověřilo plánovací kancelář ONplan.

Výzvou pro účastníky soutěže by měla být podle Záruby budoucnost betonového monumentu Galerie cti. Dílo tvoří dva betonové bloky, na jejichž styku je reliéf velké pěticípé hvězdy. Na jednom bloku zůstala i většina písmen z nápisu Lid je hlavním tvůrcem dějin. Za socialismu na monumentu visely fotografie zasloužilých hradeckých komunistů a komunisty oceňovaných pracovníků. V minulosti radnice uvažovala o zbourání monumentu.

Celá oblast, kterou budou architekti řešit, je vymezena ulicí U Koruny, Sukovými sady a Gočárovou třídou. Soutěžící budou moci navrhnout také úpravy celé ulice U Koruny, o jejíž rekonstrukci město uvažuje mnoho let.

Vlastní přestavba prostranství, která bude zahrnovat i vybudování komunikací, chodníků a novou zeleň, by mohla podle Záruby přijít na desítky milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články