Hradecký kraj bude hledat možnosti finanční spoluúčasti při záchraně Josefova

Vložil
ČTK
14.09.2023 19:00
Hradec Králové


Hradec Králové - Královéhradecký kraj bude hledat možnosti, jak zajistí případnou finanční spoluúčast při záchraně nejvíce zchátralých objektů v Josefově na Náchodsku, které spadají do státního plánu obnovy a rozvoje pevnostních měst. Kraj a město Jaroměř, pod které pevnost Josefov spadá, snahu vlády přispět k obnově vítají. Vyplynulo to z dnešního vyjádření představitelů kraje a Jaroměře. Vláda ve středu schválila plán obnovy a rozvoje pevnostních měst Terezín na Litoměřicku a Josefov na Náchodsku.


"Chci poděkovat zainteresovaným ministerstvům a ocenit, že přichází s první aktivitou spojenou s řešením havarijního stavu dvou objektů v Josefově. Chceme využít nabízené finanční prostředky z programu ministerstva kultury na opravy havarijního stavu. O dalším programu, který by mohl být použitý na dílčí rekonstrukce, ještě budeme s ministerstvem místního rozvoje jednat," řekl ČTK Martin Červíček (ODS).

Žadatelem o peníze bude Město Jaroměř. "Kraj bude hledat možnosti, jak zajistí případnou finanční spoluúčast na jednotlivých stavebních záměrech," dodal hejtman.

Na záchranu šesti objektů v obou pevnostních městech půjde v příštích pěti letech až 1,73 miliardy korun z havarijního fondu ministerstva kultury a rozpočtů krajů a měst a dalších až 1,2 miliardy bude během deseti let směřovat na rozvoj těchto staveb z nového programu, který připravuje s kraji ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Po jednání vlády to řekli ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a ministr kultury Martin Baxa (ODS). Čtyři objekty jsou v Terezíně a dva v Josefově. Peníze ze stávajícího havarijního programu na opravy památek ministerstva kultury i z nového programu ministerstva pro místní rozvoj by měly být k dispozici v příštím roce, kdy by měly začít sanační práce.

Odhadované náklady na rekonstrukci obou objektů v Josefově, Čtvercových kasáren a Vojenské nemocnice, jsou podle starosty Jaroměře Jana Borůvky (ANO) 2,5 až tři miliardy korun. Na záchranu kasáren má jít z havarijního fondu v pěti letech podle něj 350 milionů korun a nemocnice 300 milionů korun, tedy celkem 650 milionů korun. Další prostředky od státu mají přijít z připravovaného programu MMR.

"Nejsem si jistý, jestli tato částka je včetně naší spoluúčasti, nebo ne. Na posledním jednání na ministerstvu nám bylo řečeno, že z havarijního programu půjde do Josefova celkem 650 milionů korun. Prostředky z havarijního programu jsou určeny na zajištění budov. Začneme na obou objektech střechou, krovy a opláštěním," řekl ČTK Jan Borůvka.

Podle města by v areálu kasáren mohly vzniknout depozity všech příspěvkových organizací kraje. O využití nemocnice město jedná se soukromým investorem, řekl dnes ČTK bez dalších podrobností starosta.

Dvanáctitisícové Jaroměři s rozpočtem okolo 450 milionů korun patří většina objektů v pevnostním městě, na rekonstrukci ale nemá prostředky. Barokní pevnost Josefov patří mezi vrcholná díla evropského pevnostního stavitelství.
0 komentářů
přidat komentář

Související články