Praha schválila smlouvu s firmou Finep k nákladovému nádraží Žižkov

Vložil
ČTK
15.09.2023 18:05
Praha

Praha – Praha získá od firmy Finep plnění v celkové hodnotě 167 milionů korun jako příspěvek na budování infrastruktury k byto- vému projektu v areálu bývalého Náklado- vého nádraží Žižkov (NNŽ). Zastupitelé ve čtvrtek schválili smlouvu mezi Prahou, Prahou 3 a firmou spolu s pořízením změny územního plánu, která je pro stavbu nutná. Finep plánuje v areálu postavit asi 1200 bytů, budou tam stavět i další developeři. Celkem mají městu podle magistrátu přispět 1,5 miliardy korun.


Dohoda vznikla na základě metodiky, kterou minulé vedení magistrátu schválilo pro určení výše příspěvků developerů na budování veřejné infrastruktury. "Je vidět, že metodika v praxi funguje - smlouva s Finep je už třetím úspěšným příkladem od chvíle, kdy jsme ji v minulém volebních období schválili," uvedl náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN).

Smlouvu již schválili i zastupitelé Prahy 3. Spoluúčast ze strany developera činí asi 167,4 milionu korun, z toho 72,5 milionu korun bude v penězích určených na výstavbu nové základní školy. Zbytek hodnoty bude tvořit mateřská škola, kterou firma postaví a převede na městskou část, a pozemky pro nové komunikace, plánovanou zelenou promenádu či bytový dům.

Podle loni schválené urbanistické studie má v nové čtvrti v areálu NNŽ v budoucnu žít až 15.000 obyvatel, mají tam vzniknout parky a několik školských zařízení včetně základní školy ve funkcionalistické budově nádraží. Na tu město plánuje podle dřívějších informací uspořádat architektonickou soutěž, stejně jako na návrh parku, který má vzniknout ve střední části území, a dalších veřejných prostranství. Na severním okraji území podél Malešické ulice vznikne tramvajová trať a nová Jarovská ulice čtvrť napojí na budoucí úsek městského okruhu. V areálu NNŹ již staví firma Central Group, která tam plánuje ve třech projektech postavit celkem 4600 bytů. Plánuje tam stavět i Penta.

Samotnou funkcionalistickou budovu nádraží vlastní České dráhy, které v minulosti s developerskou firmou Sekyra Group vytvořily společný podnik Žižkov Station Development, jenž má na budovu nádraží předkupní právo. Město nyní zvažuje, zda část budovy odkoupí, nebo zda založí společný podnik s firmou Sekyra Group zaměřený na revitalizaci nádraží a jeho přeměnu na kulturní a společenské centrum. Podle dřívější dohody by ve funkcionalistickém nádraží mohlo být sídlo Národního filmového archivu, kulturní a společenské prostory nebo základní škola. Sekyra Group tam pak chce kromě toho vybudovat byty a komerční prostory.
0 komentářů
přidat komentář

Související články